Jakie książki wybrać dla dziecka

Czytanie dziecku książek może mieć pozytywny wpływ na jego rozwój. Ponadto jest to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z maluchem i zapewnienie mu doskonałej zabawy. Jak wybierać książeczki dla pociechy?

Czym kierować się przy wyborze książek dla dziecka?

Książki kształtują wyobraźnię, kreatywność, rozwijają umiejętność logicznego myślenia. Historie zawarte na kartkach książek ułatwiają maluchom poznawać świat, pokazują im, jak wyrażać emocje i uczucia. Książki poszerzają zakres słownictwa. Maluchy szybciej uczą się mówić, więcej rozumieją. Nie można zapomnieć również o tym, że czytanie książek zbliża malucha i rodziców do siebie – umacnia relację, pozwala spędzić miło czas.

Wybierając lekturę dla dziecka, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę jego zainteresowania i potrzeby. Warto dowiedzieć się, co w danej chwili jest ważne dla malucha, co go fascynuje, o czym marzy, czego chce się nauczyć. Dziecko potrzebuje cennych porad, które wskażą mu odpowiednią drogę. Wskazówek, które rozwiną jego zainteresowania, zaintrygują w pewien sposób i dostarczą mu mnóstwo pozytywnych doświadczeń.

Pamiętajmy, że ważnym kryterium wyboru książek dla dziecka, jest jego wiek. Maluchy na różnych etapach rozwoju mają inne potrzeby. Jak dopasować książeczki do wieku pociechy?

Książeczki dopasowane do wieku dziecka

Książki możemy wprowadzać do świata malucha już od pierwszego miesiąca życia – książko-zabawki. Na początek świetnie sprawdzą się proste karty kontrastowe (najlepiej z jednym wzorem na jednej stronie) i książki kontrastowe (z obrazkami na dwóch stronach). W następnych miesiącach możemy postawić na pozycje z realnymi zdjęciami przedmiotów, z wyrażeniami dźwiękonaśladowczymi, z krótkimi zdaniami, czy też książeczki dotykowe. 

2- czy 3-letnie dziecko może już samo przeglądać książeczki. Dobrym pomysłem będzie zakup krótkich książek z grubymi, tekturowymi kartkami, które szybko nie ulegną zniszczeniu. Na kartkach powinny przeważać obrazki. Tekstu nie może być za wiele – długa treść szybko znudzi malucha. Świetnie sprawdzą się książeczki sensoryczne o różnych teksturach, kolorach – wsparcie rozwoju malucha.

Maluchom w wieku 4 czy 5 lat można z powodzeniem czytać dłuższe opowiadania – jednak z nieskomplikowaną, a przy tym ciekawą fabułą. Jest to czas, w którym kształtują się pierwsze upodobania u dzieci. Książki warto dopasować do preferencji malucha – np. jeśli lubi zwierzątka, czytać mu historyjki opowiadające o nich.

Dzieci zaczynają czytać samodzielnie w wieku 6-7 lat. Książki dla takich maluchów powinny być napisane prostym językiem niezbyt gęstą czcionką. Świetnie sprawdzą się lektury wzbogacone o drobne ilustracje. Książeczki mogą dotykać różnych codziennych sytuacji czy problemów – usprawni to rozwój malucha.

Starsze dzieci z chęcią samodzielnie wybiorą książki do czytania. Młodzi czytelnicy powoli kształtują swoje gusta. Chętnie sięgają po pozycje przygodowe. Ciekawą propozycją są książki „naukowe”, czyli specjalne encyklopedie dla dzieci wypełnione masą fascynujących ciekawostek o wszechświecie, naszej planecie, ludzkim ciele czy zwierzętach.

Szeroki wybór książek dla dzieci oferuje Księgarnia Hada. Na stronie https://ksiegarniahada.pl/ dostępne są pozycje dla maluchów w różnym wieku. W asortymencie znaleźć można m.in. książeczki całokartonowe, edukacyjne, z ciekawymi opowiadaniami, a także najpiękniejsze, znane i lubiane baśnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here