Płyny do soczewek miękkich

Jednym z niezbędnych akcesoriów związanych z korekcją wady wzroku za pomocą szkieł kontaktowych jest z pewnością płyn do soczewek. Odgrywa on decydującą rolę w zachowaniu właściwej higieny oczu, w momencie kiedy stosuje się soczewki o trybie noszenia dłuższym niż jednodniowe. W zależności od rodzaju szkieł kontaktowych należy używać specjalistycznych płynów do soczewek miękkich lub twardych. Dzięki temu możemy być pewni, że są one odpowiednio zdezynfekowane i utrzymane w czystości, a także nie powodują nadmiernej suchości w oku.

Na czym polega działanie płynu do soczewek i dlaczego jest on niezbędny?

Zadaniem płynów do soczewek jest dezynfekcja, czyszczenie i pielęgnacja soczewek kontaktowych, które używane są dłużej niż jeden dzień. Pełnią one funkcję oczyszczania z powierzchni szkła kontaktowego wszelkich zanieczyszczeń, bakterii oraz naturalnych osadów białka, które wytworzyły się podczas kilkugodzinnego użytkowania.Dzięki temu chronią oko przed wszelkimi zakażeniami, podrażnieniami oraz stanami zapalnymi. Płyn do soczewek poza czyszczeniem pielęgnuje także szkiełko odświeżając je i zwiększając jego trwałość. Jest on absolutnie konieczny i niezastąpiony w codziennym użytkowaniu soczewek kontaktowych.

Jak dobrać odpowiedni płyn do soczewek?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów płynów do soczewek,różniących się od siebie przeznaczeniem oraz składem. Oprócz wody, będącej elementem każdego produktu zawierają się w nich jeszcze składniki:

     Bakteriobójcze – np. Kwas wersenowy

     Nawilżające – np. Kwas hialuronowy, d-pantenol

     Usuwające osady białkowe i tłuszcz – np. Poloksaminę

     Regulujące poziom pH – np. Kwas borny

Ponadto występuje rozróżnienie na płyny do soczewek twardych oraz miękkich, a także na płyny wielofunkcyjne (zwane jednostopniowymi), które spełniają trzy funkcje jednocześnie: oczyszczającą, dezynfekującą i nawilżającą. Alternatywą, stosowaną jednak głównie przy soczewkach twardych, są płyny dwustopniowe, rozróżniające osobny produkt do mycia i osobny do przechowywania soczewek.

Płyny do soczewek – jak stosować i co ile zmieniać?

Pielęgnacja szkieł kontaktowych za pomocą płynu do soczewek jest niezwykle prosta. Wystarczy wieczorem zdjąć soczewkę z oka i umieścić ją na poprzednio dokładnie umytej i osuszonej dłoni. Następnie należy wycisnąć na nią dosłownie kilka kropli właściwie dobranego płynu do soczewek i za pomocą palca delikatnie i uważnie umyć jej powierzchnię. Tak przygotowane szkło kontaktowe umieszcza się w specjalnym pojemniczku wypełnionego płynem, w ilości pozwalającej na jej całkowite pokrycie z obu stron. Płyn w pojemniczku trzeba zmieniać codziennie! Aby mógł on w pełni spełnić swoją rolę musi być świeży przy każdym użyciu. Otwarty płyn do soczewek należy z kolei wymienić na nowy po trzech miesiącach od otwarcia.

Czym można zastąpić płyn do soczewek w sytuacjach awaryjnych?

Oczywistym jest, że nic tak naprawdę nie jest w stanie zastąpić płynów do soczewek, których działanie jest niezbędne dla prawidłowego ich stosowania. Spójrzmy jednak prawdzie w oczu, komu nie zdarzyła się choć raz sytuacja, w której z jakiegoś powodu go zabrakło i w żaden sposób nie jest możliwe zdobycie go tu i teraz? W sytuacjach krytycznych, jednorazowo można zastosować jedno z podanych rozwiązań:

     Niegazowana woda mineralna – zdecydowanie nie ta z kranu! Woda butelkowana zawiera mniej szkodliwych dla oka substancji i zanieczyszczeń, pozwoli w pewnym stopniu usunąć zabrudzenia i przechować soczewkę w pojemniku

     Sól fizjologiczna – użyta jednorazowo zapobiega wyschnięciu i zniszczeniu powierzchni soczewki, bywa także używana do przemywania oczu

Pamiętajmy jednak, że są to wyjścia z sytuacji awaryjnych i pod żadnym pozorem nie należy ich stosować na co dzień.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here