zawiesie linowe

Zawiesia transportowe, do których zaliczane są również zawiesia o konstrukcji linowej, muszą być prawidłowo dobrane zależnie od rodzaju transportowanego ładunku. O czym trzeba wówczas pamiętać? Czym może skutkować nieprawidłowo dobrane zawiesie?

Do czego używane są zawiesia linowe?

Zawiesia transportowe są wykorzystywane do przenoszenia ładunków za pomocą różnych maszyn używanych w transporcie bliskim. Zaliczane jest do nich także zawiesie linowe, które jest rodzajem akcesorium bazującego na linach stalowych o zaplatanej konstrukcji.

Zawiesia linowe używane są z różnymi maszynami, między innymi przyczepia się je do dźwigów, suwnic, cięgnic czy żurawi, aby za ich pomocą przenosić ładunki.

Różne rodzaje zawiesi dają możliwość dobrania takiego akcesorium do konkretnego rodzaju ładunku, by zrealizować jego bezpieczny transport.

Linowe zawiesia transportowe – w jakich wariantach występują?

Zawiesia linowe są dostępne są w zróżnicowanych wersjach pod względem ich budowy. Jak dobrać właściwe zawiesie linowe pod tym kątem?

W pierwszej kolejności konieczne jest dobranie właściwej konstrukcji zawiesia linowego. Dzielone są one na zawiesia cięgnowe oraz pętlowe. Pierwsze z nich wyposażone są w cięgna zakończone różnymi końcówkami, które przedstawiamy poniżej. Drugie natomiast mają pętle, w których umieszcza się ładunek. Pętle te mogą być też regulowane. Zależnie od ładunku można wykorzystać zawiesie linowe wyposażone w jedno albo kilka cięgien albo pętli.

Drugim ważnym parametrem są rodzaje końcówek zawiesi linowych, które mogą występować w wariantach takich jak pętle, haki, szekle, szekle z kauszą.

Czym jest DOR zawiesia linowego?

Dobierając zawiesia linowe, trzeba też uwzględnić ich Dopuszczalne Obciążenie Robocze, czyli DOR.

Ten parametr określa, jak ciężki ładunek może podnieść konkretne zawiesie, dlatego nie można stosować zbyt ciężkiego towaru do zawiesia o niższym udźwigu, aby nie spowodować wypadku.

Czym może skutkować nieprawidłowy dobór zawiesia?

Jeżeli zawiesie transportowe nie zostanie poprawnie dobrane, w takim przypadku może skutkować to poważnymi problemami.

Nieodpowiednio dostosowane do ładunku i maszyny zawiesia mogą spowodować upadek ładunku i poważne zniszczenia. Także mogą one powodować zagrożenie dla pracowników i osób postronnych.

Właśnie dlatego w transporcie bliskim duże znaczenie ma wybór prawidłowego rodzaju zawiesia i jego dokładne zamontowanie do maszyny oraz do przenoszonego ładunku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here