biblioteka

Zawód bibliotekarza nie znajduje się na szczycie zawodów, które zalicza się do wymarzonych. Jednak tak jak wiele innych zawodów, jest on niezbędny. Biblioteki nie mogłyby funkcjonować bez takich osób. Na czym polega praca bibliotekarza i jak wygląda ona w praktyce? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://wlaczsienaprzyszlosc.pl/zostan-bibliotekarzem-jak-wyglada-praca-w-bibioletece/ 

Na czym polega praca bibliotekarza? 

Praca bibliotekarza w głównej mierze opiera się na wydawaniu książek, zakładaniu kart bibliotecznych, a także ewentualnym nakładaniu kar za nieterminowe oddanie książki. To jednak nie wszystko, co należy do obowiązków bibliotekarza. Do bibliotek tak jak wszędzie, wkradła się informatyzacja. Nie oznacza to jednak, że zawód ten niedługo zaniknie. Wręcz przeciwnie! 

Bibliotekarze są niezbędni do prawidłowego funkcjonowania bibliotek. Współcześni pracownicy bibliotek muszą mieć opanowane aktualne oprogramowanie, które obsługuje bibliotekę. Takie oprogramowanie pozwoli im zarządzać danymi osobowymi osób, które zapisane są do bibliotek, ale też katalogować księgozbiór. Praca bibliotekarza łączy w sobie więc pracę obsługi klienta, magazyniera oraz administratora danych informatycznych. 

Dla kogo idealna będzie praca w bibliotece? 

Osoby, które ubiegają się o posiadanie pracy w bibliotece powinny być wielozadaniowe. Do cech osoby kandydujące a na stanowisko bibliotekarza powinna zaliczać się sumienność, szczególnie w okresie inwentaryzacji księgozbioru. Osoby lubiące kulturalny i spokojny kontakt z ludźmi, z pewnością odnajdą się na stanowisku bibliotekarza. 

Praca w bibliotece jest idealna dla osób odczytanych i lubiących spokój. Na co dzień obcować będąc z innymi ludźmi, w których łączy pasja do książek lub przynajmniej konieczność wypożyczenia które ich. Dobry bibliotekarz powinien wykazać też wysoką kulturę osobistą oraz umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi. 

Jak zostać bibliotekarzem? 

Obecnie jednak bibliotekarzem może zostać każdy. Nie ma wymogów co do wykształcenia, a w szczególności ukończenia studiów. W każdym razie ukończenie kierunku związanego z kulturą będzie pomagało nam zdobyciu pracy w bibliotece. W praktyce jednak wszystko zależy od biblioteki, w której staramy się o stanowisko. 

Zobacz też: http://www.centerfence.pl/jak-rozpoznac-i-jak-objawia-sie-uzaleznienie-od-internetu/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here