Skalary

Skalary to jedne z najładniejszych wśród popularnych rybek akwariowych. Ich duże rozmiary oraz atrakcyjne kształty skłaniają wielu hodowców do zakupu. Wbrew pozorom nie są trudne w hodowli, a stworzenie przyjaznych dla nich warunków jest stosunkowo łatwe. Konieczne będzie zaopatrzenie zbiornika we wszystkie potrzebne sprzęty – takie jak grzałkę, filtr, napowietrzacz oraz lampę, bez których stworzenie warunków przyjaznych będzie niemożliwe. Poniżej przybliżamy ten temat, skupiając się na wymogach życiowych tych gatunków. 

Skalary – hodowla i karmienie 

Skalary zaliczają się do rodziny pielęgnicowatych; długość ich ciała może dochodzić do 15 cm. Odznaczają się specyficznym, spłaszczonym bocznie kształtem, zwieńczonym uniesioną ku górze płetwą. Kolorystyka skalarów jest rozbudowana i zależy w dużym stopniu od konkretnej odmiany, jaką wybierasz. 

Hodowla skalarów może przebiegać inaczej w przypadku poszczególnych odmian, jednak zazwyczaj nie sprawiają większego problemu. Utrzymywany w dobrym stanie sklar będzie w stanie dożyć nawet kilkunastu lat. By do tego doprowadzić, warto zapewnić mu dostęp do odpowiedniej karmy, właściwe warunki życiowe oraz regularnie nadzorować jego stan. 

W karmieniu skalarów najczęściej używa się suchych płatków oraz surowych produktów – w tym także mrożonego mięsa. Skalary to bowiem prawdziwi łowcy, którzy uwielbiają polować na swoje ofiary. Ich dietę można wzbić poprzez dołączanie żywych stworzeń – krewetek, cyklopa, dafni, a także larw komarów, muchówek i rureczników. 

Zbiornik przyjazny skalarom 

Akwarium zaaranżowane pod skalara powinno być duże. Zaleca się, by jego długość wynosiła przynajmniej 120 cm, choć nawet 150 cm wydaje się wyborem właściwym. Akwarium powinno być stosunkowo wysokie, co pozwoli na swobodne przemierzanie jego toni. Nie należy schodzić poniżej 50 cm wysokości. 

Podłoże w akwarium dla skalara powinno być wyłożone stosunkowo dużymi kamyczkami, żwirkami lub wielkoziarnistym piaskiem. Skalary uwielbiają buszować po zbiorniku, przeczesując jego dno. Jeśli wyścielisz je zbyt drobnym piaskiem, będzie on stanowił potencjalne zagrożenie względem rybek. Ponadto warto zrezygnować z tych typów podłoży, które będą nadmiernie zatwardzać wodę. Skalar najlepiej czuje się w zbiorniku o odczynie pH 6,0-7,4. W hodowli skalarów ważne jest też utrzymanie temperatury wody na stałym poziomie pomiędzy 24 a 28 stopni. 

Wyposażenie zbiórka ze skalarami 

W akwarium nie może zabraknąć takich podstawowych sprzętów jak napowietrzacz, który będzie aktywnie wtłaczał bąbelki powietrza w obręb zbiornika. Jego działanie powinny uzupełniać filtr oraz grzałka, najlepiej wyposażona w termostat. Ponieważ skalary źle radzą sobie z obecnością zanieczyszczeń w wodzie, a do tego źle znoszą wymianę wody na świeżą, warto zainwestować w dobrej jakości filtr. 

Oświetlenie akwarystyczne dla skalar nie powinno być przesadnie silne. Najlepszym wyborem będą uniwersalne świetlówki LED lub UV, które zamontujesz w pokrywie zbiornika. Warto wybierać lampy o takiej temperaturze światła, która będzie eksponować naturalne piękno skalarów. Z pewnością będą one jedną z najbardziej atrakcyjnych odmian ryb w Twoim zbiorniku. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here