Prześcieradła z gumką czy bez

Zastanawiasz się, czy lepszym wyborem będzie prześcieradło z gumką, czy bez niej? Oba te rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Zanim podejmiesz decyzję, warto poznać więc plusy i minusy każdej z opcji, a także dowiedzieć się, kiedy dany model sprawdza się lepiej. Zapraszamy zatem na artykuł, w którym postaramy się wskazać to bardziej praktyczne rozwiązanie. Zobacz!

Prześcieradła z gumką – jakie są ich zalety i wady?

Prześcieradła z gumką mają wiele zalet, które sprawiają, że takie modele są bardzo chętnie wybierane do sypialni. Jakich?

Przede wszystkim gumka umieszczona wokół brzegów prześcieradła sprawia, że materiał świetnie przylega do materaca. Z pewnością nie będzie przesuwać się podczas snu. Dzięki temu nie ma potrzeby ciągłego poprawiania pościeli, co może zapewnić spokojniejszy sen.


Dzięki gumce prześcieradło można też łatwo i szybko założyć na materac. Oszczędza to Twój cenny czas. Nie musisz się wiele wysilać, co bywa niezwykle pomocne zwłaszcza przy większych materacach.


Co ważne, prześcieradło z gumką pełni funkcję ochronną dla materaca. Okala go dokładnie z każdej strony, zapobiegając przedostawaniu się zabrudzeń, plam czy wilgoci bezpośrednio na posłanie. To może zdecydowanie przedłużyć żywotność materaca.


Dzięki temu, że prześcieradło pozostaje na miejscu, łóżko wygląda również schludnie i estetycznie. Nie musisz obawiać się, że coś zakłóca harmonię Twojego wnętrza.

Warto wspomnieć, że wybierając model z gumką, łatwiej znaleźć też odpowiedni rozmiar. Jeśli masz materac 140×200, wybierasz na niego prześcieradła 140×200 i gotowe! Musisz tylko sprawdzić, czy zakład danego modelu jest odpowiedni na wysokość Twojego materaca. 

Mimo to pamiętaj, że tekstylia z gumką mają też pewne wady, m.in.:

  • ciężej jest je złożyć, przez co przechowywanie zapasowych prześcieradeł bywa dość uciążliwe, 
  • bywają droższe niż modele bez gumki,
  • sprawdzają się głównie na klasycznych materacach, niekoniecznie na sofie czy narożniku.

Prześcieradła bez gumki – jakie mają plusy i minusy?

Jak widzisz, prześcieradła z gumką mają ogrom zalet. Pamiętaj jednak, że te bez gumki również zaskoczą Cię swoimi walorami. 

Ze względu na brak gumki, takie modele są bardziej uniwersalne. Możesz dopasować je z łatwością do każdego materaca, ale nie tylko. Świetnie sprawdzają się również na zestawach wypoczynkowych z funkcją spania. Bez większych problemów dopasujesz je do powierzchni, która bywa najczęściej dość nieregularna. 

Prześcieradła bez gumki możesz też w pełni dopasować do swoich preferencji. Jeśli wybierzesz model w takim samym rozmiarze, jak materac, zyskasz zabezpieczenie wyłącznie górnej części posłania. Gdy postawisz na większe modele, możesz po bokach wykonać tak duże zakładki, jakich potrzebujesz. 

Bez gumki wokół brzegów sprawia także, że takie prześcieradła są zazwyczaj łatwiejsze do składania i prania. O wiele łatwiej wykonać z nich estetyczną kostkę i ułożyć w szafie. Nie będziesz mieć także problemów z ich ewentualnym prasowaniem. 

A jakie wady są najczęściej wskazywane, jeśli chodzi o prześcieradła z gumką? Przede wszystkim zalicza się do nich:

  • mniejsze dopasowanie do materaca, co może powodować przesuwanie się materiału podczas snu,
  • mniejszą skuteczność w ochronie materaca przed zabrudzeniami, plamami czy wilgocią,
  • problemy podczas zakładania takiego modelu na materac.

Prześcieradło z gumką czy bez – co wybrać?

Co sprawdzi się więc lepiej – prześcieradło z gumką czy bez? Po pierwszą opcję sięgnij przede wszystkim wtedy, gdy śpisz na klasycznym sypialnianym materacu. Na takie posłania tekstylia z gumką pasują idealnie. Będą ściśle przylegać do łóżka i nie będą się zsuwać. Jeśli więc nocą dość sporo się wiercisz i kręcisz, z pewnością będzie to dla Ciebie o wiele lepsza opcja.

Prześcieradła bez gumki sprawdzają się z kolei na zestawach wypoczynkowych z funkcją spania. Łatwiej dopasować je do nierównej powierzchni, dokładnie zabezpieczając ją przed zabrudzeniami. Takie modele możesz w pełni dopasować do swoich potrzeb i preferencji. Są też nieco mniej uciążliwe podczas prania, prasowania i składania.

Najlepiej więc dokładnie zastanowić się, jakie są Twoje preferencje, potrzeby i wymagania. Przeanalizuj wszystkie wady i zalety, a z pewnością będziesz w stanie samodzielnie określić, który model sprawdzi się u Ciebie lepiej. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here