Otyłość i nadwaga

Otyłość i nadwaga nie są tożsame, ale obie te dolegliwości łączy jedno – są powszechnymi chorobami, które niosą mnóstwo negatywnych konsekwencji dla organizmu. Kiedy mówimy o nadwadze, a kiedy o otyłości? Jak sprawdzić, czy masz nadwagę lub otyłość i jak się z nimi uporać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Otyłość i nadwaga – cywilizacyjne choroby XXI wieku

Wśród mieszkańców Unii Europejskiej aż szacuje się, że między 30 a 70 proc. mieszkańców boryka się z nadwagą, a nawet 30 proc. może mieć otyłość. Jednoznaczne statystyki nie są możliwe, bowiem wciąż schorzenia te są bagatelizowane i nie każdy pacjent zgłasza się do lekarza czy w ogóle kontroluje swój poziom tkanki tłuszczowej. A to właśnie jej zawartość jest jednym z głównych wyznaczników, które mówią nam o tym, czy mamy nadwagę lub otyłość.

Jak sprawdzić, czy masz nadwagę lub otyłość?

Pojęcia „nadwaga” i „otyłość” odnoszą się do masy ciała oraz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Zwykle już na pierwszy rzut oka podejrzewać, że borykamy się z tym problemem, a upewni nas w tym wykonanie pomiaru na wadze i obliczenie BMI. Co to takiego? Wskaźnik BMI wykorzystywany jest do oszacowania, czy waga ciała jest prawidłowa. Według wzoru oblicza się proporcję masy ciała (kg) do wzrostu (w metrach) i sprawdza rezultat na skali.

  • BMI poniżej 18,5 – niedowaga,
  • BMI w przedziale 18,5 – 24,9 – prawidłowa masa ciała,
  • BMI w przedziale 25,0 – 29,9 – nadwaga,
  • BMI w przedziale 30,0 – 34,9 kg – otyłość I stopnia,
  • BMI w przedziale 35,0 – 39,9 – otyłość II stopnia,
  • BMI powyżej 40,0 – otyłość III stopnia, zwana olbrzymią, skrajną lub śmiertelną.

Leczenie nadwagi oraz otyłości

Zarówno nadwaga, jak i otyłość, wymagają leczenia. O ile z nadwagą zwykle można uporać się samodzielnie poprzez dietę i ćwiczenia, tak już w drugim przypadku, najczęściej leczenie otyłości wymaga pomocy lekarza. Kiedy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie jest naprawdę wysoki, a przy tym pacjentowi towarzyszą liczne inne choroby (np. cukrzyca, insulinooporność, zaburzenia hormonalne, żylaki, nadciśnienie itp.) to redukcja masy ciała bywa niezwykle trudna. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz aktywności ruchowej jest kluczowe, ale nierzadko konieczne jest także wprowadzenie farmakologii czy podjęcie decyzji o poważniejszych krokach i operacyjne leczenie otyłości. Metod jest wiele i o tym, czy pacjent się kwalifikuje oraz jaki zabieg zostanie wykonany decyduje lekarz (chirurg bariatra).

Więcej na temat chirurgii bariatrycznej znajdziesz na stornie: http://schorzenia.net/chirurgia-bariatryczna-i-jej-zastosowanie-w-leczeniu-otylosci/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here