O czym głosi medycyna podróży?

Wycieczki poza Europę stają się coraz bardziej popularne.

Wszystko dlatego, że Polaków wreszcie stać na wyjazdy w odległe zakątki świata i takie oferty są też dla nas coraz bardziej dostępne. Każdy, kto planuj wyjazd w egzotyczne miejsca, powinien zapoznać się z zasadami, o których głosi medycyna podróży. Okazuje się, że lekarzy, którzy w takowej się specjalizują, jest coraz więcej. Do ich gabinetów puka też coraz więcej turystów, którzy chcą się odpowiednio przygotować do wycieczki. Wiedza na temat możliwych zagrożeń może ochronić nie tylko przed utratą zdrowia, ale nawet życia. Pełne bezpieczeństwo pozwoli spędzić wakacyjny wyjazd zgodnie z ustalonym planem.

Kiedy warto wybrać się do lekarza medycyny podróży?

Do kliniki, w której przyjmuje lekarz medycyny podróży, warto udać się na samym początku, czyli od razu po wpadnięciu na pomysł o wyjeździe. Musimy wiedzieć, że priorytetem nie są atrakcje turystyczne, ale odpowiednie przygotowanie, dzięki któremu wycieczka odbędzie się zgodnie z założeniami.

To lekarz medycyny podróży poinformuje nas o koniecznych, ewentualnych szczepieniach, jakie trzeba wykonać. Należy wiedzieć, że w odległych rejonach świata, na przykład w Afryce występuje zupełnie inna flora bakteryjna, charakterystyczne jest tam też duże ryzyko zachorowania na dur brzuszny. Szczepionka jest nierzadko jedyną ochroną.

Do lekarza trzeba wybrać się wiele miesięcy przed datą wyjazdu. Trzeba wziąć pod uwagę, że przygotowania do wycieczki mogą trwać bardzo długo. Niektóre szczepionki wykonuje się cyklicznie, w długich odstępach czasu.

Szczepienia to jednak nie wszystko. Lekarz medycyny podróży przekaże też informacje o innych zagrożeniach, które mogą wpłynąć w sposób negatywny na zdrowie turysty. Przede wszystkim podpowie, jak zadbać o właściwą profilaktykę, by do chorób nie dopuścić.

Zalecenia, jakie przekazuje lekarz medycyny podróży to przede wszystkim:

  • – korzystanie ze sprawdzonych źródeł wody,
  • – spożywanie tylko gotowanych bądź pieczonych potraw,
  • – dbanie o codzienną higienę ciała przy wykorzystaniu wody ze sprawdzonego źródła. W niektórych rejonach nie zaleca się nawet mycia zębów z zastosowaniem wody miejskiej.

Bagaż zgodny z medycyną podróży

To, co zapakujemy do walizki, zależy w dużej mierze od rodzaju wakacyjnej podróży. Lekarz medycyny podróży zaleci jednak standardowy zestaw apteczny, który przyda się w każdym miejscu na świecie. Na wakacje nie zapomnijmy zabrać opatrunków, plastrów, wody utlenionej, tabletek przeciwbólowych, przeciwzapalnych i przeciwgorączkowych.

UWAGA!

Pamiętajmy, że wakacje w miejscach egzotycznych odbędą się zgodnie z planem tylko wtedy, gdy turysta zadba należycie o własne zdrowie. W innym przypadku zwiedzanie zakończy się przewlekłą chorobą, która skutecznie zepsuje wyjazd. Co ważne, niektóre choroby, takie jak dur brzuszny mogą zakończyć się nawet śmiercią. Lepiej więc odpowiednio się zabezpieczyć i nie bagatelizować wskazówek lekarza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here