jaki rower kupić

Podczas wyboru roweru najważniejsze są dwa kryteria- cena i przeznaczenie tego pojazdu. Im wyższa cena tym lepsza jakość wykonania, lepsza firma i niezawodność roweru podczas jego eksploatacji.
Możemy wyróżnić kilka kategorii rowerów:
Rowery miejskie
Rowery crossowe
Rowery MTB
Rowery szosowe
Rowery trekingowe

Jeżeli będzie to zwykły rower do użytkowania na zakupy, czy do pracy, warto rozważyć opcje roweru trekingowego lub miejskiego. Taki rower nowy jesteśmy w stanie kupić do 1000zł. Miejski jeszcze taniej. Używany rower z tych kategorii możemy znaleźć już od 500zł w naprawdę dobrym stanie.

Cechami szczególnymi tych rowerów są błotniki i bagażnik. Są ta bardzo przydatne elementy jeżeli będziemy chcieli coś przewieźć lub gdy będziemy jechać w deszcz. Pozostałe rowery są tych elementów pozbawione z racji na aerodynamikę oraz wagę roweru, która musi być jak najniższa. W cenie do 1200zł możemy spokojnie już szukać modelu z aluminiową ramą, który będzie ważył około 13 kilogramów. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ taki rower jest bardzo lekki i jeździ się na nim przyjemnie bez większego wysiłku.

Rower crossowy jest dobry rozwiązaniem w przypadku kiedy chcemy aby nasza jazda na rowerze nie była tylko obowiązkiem, ale też sposobem na spędzanie aktywnie czasu. W cenie do 1200zł możemy znaleźć rower o dobry i dość trwałym osprzęcie(przerzutki, hamulce), aluminiowej ramie i dobrym wyglądzie. Do takiego roweru na sezon deszczowy możemy dokupić w każdym markecie za kilkanaście złotych błotniki na przód i tył, aby po jednej przejażdżce nie mieć całych pleców w błocie.

para na rowerze

Przy wyborze takiego roweru warto pamiętać, aby rozmiar ramy był odpowiedni do naszego wzrostu. Jest to szalenie ważne, jeżeli chodzi o odpowiednią pozycję dla kręgosłupa, rower nie może być ani za duży, ani za mały. Rozmiar kół najlepiej wziąć największy, czyli 28 cali. Chyba, że mamy do czynienia z bardzo niską osobą, wtedy musimy rozważyć opcję mniejszych kół. Jednak w pozostałych przypadkach warto wziąć koła 28, dlatego, że jeździ się na nich lekko i szybko. Rower crossowy jest dobrym rozwiązaniem jeżeli chcemy jeździć po asfalcie, ale również od czasu do czasu wjechać na nieutwardzoną drogę, czy do lasu, będzie się sprawował bardzo dobrze.

Ważne jest to, że kiedy kupujemy rower z niższej i średniej półki tak do 2000zł zastanowić się, czy potrzebny jest nam przedni amortyzator. Niestety, ale w tańszych rowerach amortyzatory są bardzo niskiej jakości, szybko się psują a do tego dochodzi nam czasami ponad 2kg dodatkowej wagi roweru. W zamian za to, możemy mieć sztywny widelec, który waży kilkaset gram i nigdy nam się nie zepsuje, chyba, że będziemy próbowali uderzyć rowerem w ścianę.

Rower MTB jest przeznaczony dla maniaków terenu, trudnych tras i ludzi, którzy lubią mieć większą adrenalinę. Takie rowery są bardzo dobrze dopracowane, mają wiele biegów, hamulce tarczowe najczęściej i kosztują bardzo dużo. Rower MTB, który jest wart kupna zaczyna się od 5000zl. Ceny takich rowerów kończą się na kilkudziesięciu tysiącach, niektórzy nie mają tak drogich samochodów. Prawdziwy rower MTB może być użytkowany i na asfalcie i w terenie, jednak wydawanie tak dużych pieniędzy na pewno nie jest warte tego, aby jeździć nim GŁÓWNIE na asfalcie.

rower

No i dochodzimy do ostatniej grupy czyli szosówek. Bardzo szybkie, lekkie pojazdy. Na takim rowerze jeżeli mamy w miarę dobrą kondycję jesteśmy w stanie osiągać średnią prędkość dochodzącą nawet do 40km/h. Tak jak w przypadku rowerów MTB tutaj też musimy mieć sporą gotówkę, aby zakupić taki rower nowy. Jeżeli jesteśmy na początku przygody z sportami rowerowymi, warto rozważyć opcję zakupu używanej szosówki.

Można znaleźć fajne oferty w dobrej cenie, które posłużą jeszcze wiele lat. Decyzja związana z zakupem roweru szosowego wiąże się również z decyzją o tym, że będziemy jeździć jedynie po asfalcie i to w miarę dobrej jakości. Na takich cienkich oponach i felgach możemy zapomnieć o jeździe po drogach polnych, kamiennych czy podjeżdżaniu pod krawężniki jadąc po chodniku.

W więc jaki rower kupić?
-Wart swojej ceny.
-Odpowiedni do naszych oczekiwań
-W przypadku zakupu roweru używanego trzeba zwrócić uwagę na elementy ulegające eksploatacji jak hamulce, przerzutki, łańcuch, opony

Rynek rowerowy jest bardzo rozwinięty z każdej strony będą nam mówić, że droższe jest lepsze i lepiej jest wydać 3000zł na rower niż 1000zł. Jednak jeżeli nie jesteśmy zawodowcami to i na rowerze używanym za 200zł dojedziemy do pracy, czy przejedziemy się na niedzielnej przejażdżce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here