jaki prezent na chrzest

Chrzest jest zwykle pierwszym momentem w życiu dziecka, kiedy można podarować mu upominek. Są zwolennicy prezentów użyteczny, zabawek, a także symbolicznych pamiątek. Czasem ciężko zdecydować się, który upominek będzie najbardziej odpowiedni, dlatego warto szukać inspiracji. Jaki prezent na Chrzest Święty?

Zabawki i plansze edukacyjne

Do najpopularniejszej grupy prezentów można zdecydowanie zaliczyć różnego rodzaju zabawki, które reklamują się jako gadżety wspomagające właściwy rozwój malucha. Są dostępne w naprawdę szerokim przedziale cenowym, dlatego bez względu na budżet, jaki dysponujemy, zawsze można znaleźć coś, co będzie odpowiednie. Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie mają pomysłu lub czasu na żaden kreatywny prezent.

Ręcznie robione pamiątki i upominki

Zdecydowanie powinny znaleźć się na szczycie listy prezentów, lecz mało kto je robi. Nie trzeba mieć dużych zdolności manualnych, aby samodzielnie przygotować chociażby ozdobną kartkę z życzeniami. Dobrym pomysłem jest przygotowywanie tzw. „pudełek na skarby” maluszka. Jest to drewniana skrzyneczka, którą należy ręcznie pomalować i ozdobić np. dostępnymi w sklepach papierniczych materiałowymi kwiatkami lub cyrkoniami. Służy ona zwykle do przechowywania pamiątek z dzieciństwa np. pierwszego wypadłego ząbka lub niemowlęcych bucików.

chrzest

Biżuteria – prezent i pamiątka na całe życie

Jest to doskonały prezent, zwłaszcza kiedy pełnimy rolę rodziców chrzestnych. Podarowanie dziecku złotych czy srebrnych kolczyków lub medalika z pewnością będzie pamiątką na całe życie. Większość dorosłych do dziś trzyma swoją biżuterię z chrzcin, komunii oraz bierzmowania. Może być ona przekazywana z pokolenia na pokolenie, z czasem stając się rodzinną pamiątką. Wybierając biżuterię, wcale nie trzeba decydować się wyłącznie na religijne motywy, takie jak np. krzyżyki. Dla dziewczynki odpowiednie będą kolczyki z kolorową cyrkonią. W sklepach jubilerskich można zakupić specjalne kolczyki, które są dopasowane zarówno kształtem oraz rozmiarem, jak i sposobem zapięcia do małych i delikatnych uszu dziecka. Ważne jest, aby nie były one uwierające i łatwe do zdjęcia.

Rzeczy użyteczne – czy wypada?

Warto wziąć również pod lupę prezenty użyteczne, które choć czasem są krytykowane – jak najbardziej wypada robić. Najlepiej jest decydować się na nie, uprzednio konsultując się z rodzicami chrzczonego dziecka. Wiek niemowlęcy to czas, kiedy są oni narażeni na koszty związane z zakupem kosmetyków pielęgnacyjnych, pieluch, ubranek, mokrych chusteczek, a także jedzenia w słoiczkach. Jeśli rodzice wyrażą chęć otrzymania takiej paczki, dobrze jest się zapytać wprost jakie produkty i jakich firm na co dzień stosują. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko, co kupimy zostanie odpowiednio wykorzystane. Wszystkie przedmioty można spakować w wielkie, ozdobne pudełko.

Pieniądze w kopercie?

Jest to najłatwiejszy sposób na prezent z okazji chrztu. Jego największym minusem jest brak materialnej pamiątki od bliskiej osoby, dlatego powinny się na to decydować raczej osoby z dalszej rodziny. Jeśli nie mamy pomysłu na inny prezent i chcemy się zdecydować na podarowanie pieniędzy, dobrze jest dokupić chociażby niewielki obrazek lub porcelanową pamiątkę Chrztu Świętego. Do zalet dawania pieniędzy zamiast prezentu możemy zaliczyć fakt, iż w ten sposób to rodzice mogę zdecydować o sposobie wydania pieniędzy i zakupić to, czego maluch akurat w danym momencie potrzebuje.

pieniądze

Czy wypada pytać, co powinno się kupić na prezent?

Choć zwykle robi się prezenty-niespodzianki, nie ma nic złego w pytaniu, jaki prezent chcieliby rodzice, aby otrzymało ich dziecko. W ten sposób obie strony mogą uniknąć rozczarowań. Nietrafione prezenty zwykle kończą na aukcjach internetowych lub zalegają latami na półkach, by ostatecznie zostały wyrzucone lub oddane.

Pytanie o oczekiwania, jak i narzucanie swojej woli gościom jest zwykle dość krępujące. Warto jednak się przełamać i spytać, a będąc rodzicem chrzczonego dziecka powinniśmy szczerze na to pytanie odpowiedzieć. W złym tonie jest jednak narzucać, co goście powinni kupić, nawet jeśli Ci o to nie pytają, chociaż i takie sytuacje często się zdarzają.

Decydując się ostatecznie na prezent z okazji Chrztu, zawsze dobrze jest rozważyć kilka opcji i upewnić się, czy ktoś z bliskich nie planuje czasami zakupić takiego samego lub podobnego prezentu. Najlepiej jest zrezygnować z tych najbardziej popularnych upominków, gdyż często zdarza się, iż kilka osób w rodzinie postanowi podarować np. chodzik lub krzesełko do karmienia. Z tego powodu, rozmowa o odpowiednim prezencie jest jak najbardziej dobrym rozwiązaniem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here