Zaczęła się jesień, a więc i sezon grzewczy, a wraz z nim pojawił się problem suchego powietrza w domu. Wiele osób podejmuje więc decyzję o zakupie nawilżacza powietrza. Czy to dobry pomysł?
Dlaczego warto nawilżać powietrze w mieszkaniu?
Optymalny poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu powinien mieścić się w granicach 40-60%. Jednak nie zawsze tak jest. Wilgotność bowiem bardzo spada zwłaszcza latem podczas upałów, ale również w sezonie grzewczym. Zbyt suche powietrze w mieszkaniu może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Największy problem stanowi wysychająca śluzówka nosa, której zadaniem jest ochrona dróg oddechowych przed bakteriami, wirusami, kurzem oraz pleśnią.
W wyniku spadku wilgotności powietrza, dochodzi do osłabienia śluzówki, dlatego do płuc dostaje się więcej różnych zanieczyszczeń, będących przyczyną chorób. Dodatkowo, suche powietrze unoszące się w pokoju sprawia, że wraz z nim wiruje mnóstwo kurzu, który wdychany przez ludzi, wywołuje kaszel, katar czy alergię. Organizm, narażony na dłuższe działanie suchego powietrza, staje się mniej odporny, wysusza się skóra oraz włosy. Pogarsza się również jakość snu i koncentracja. Zbyt suche powietrze w mieszkaniu ma również negatywny wpływ na przebywające w nim zwierzęta oraz rośliny.
Różne sposoby nawilżania powietrza w mieszkaniu
Wiele osób ma swoje sposoby na poprawę wilgotności w swoim domu. Są to między innymi:
– częste suszenie prania w mieszkaniu,
– wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach,
– zawieszanie na grzejnikach specjalnych pojemników z wodą,
– hodowanie odpowiednich gatunków roślin,
– częste wietrzenie mieszkania.
Jednak najlepszym i niezawodnym sposobem nawilżania mieszkania jest używanie nawilżacza powietrza.
Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Gdy chodzi o nawilżacze, wybór na rynku jest duży. Urządzenia te różnią się jednak budową i skutecznością działania. Weźmy na przykład pod uwagę nawilżacz w formie nakładki na kaloryfer. Jest on napełniany wodą i pod wpływem ciepłego powietrza, powoli nawilża pomieszczenie. Należy do najtańszych nawilżaczy, jednak nadaje się tylko do małych pomieszczeń, a i tak nie jest zbyt skuteczny.
Dlatego też warto wybrać raczej nawilżacz podłączany do prądu. Jest kilka rodzajów urządzeń tego typu:
* Nawilżacz parowy to urządzenie elektryczne. Działa on na zasadzie podgrzewania wody, znajdującej się w pojemniku, a następnie wyrzucanej w postaci sterylnej, ciepłej mgiełki. Urządzenia te nie tylko nawilżają, ale również oczyszczają powietrze. Są więc idealne do miejsc, w których przebywają dzieci oraz osoby potrzebujące inhalacji. Dodatkowo są wydajne i tanie, jednak zużywają więcej energii elektrycznej niż inne nawilżacze.
* Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i utworzenia w ten sposób pary, która w zależności od wykorzystanego mechanizmu może być podgrzewana lub pozostać chłodna. Nawilżacze te bardzo często wyposażone są w higrometr, który mierzy stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.
Dodatkowo posiadają wskaźnik braku wody, funkcję wstępnego podgrzania wody, panel dotykowy czy cyfrowy wyświetlacz. Warto też wspomnieć, że nawilżacze ultradźwiękowe to najcichsze urządzenia na rynku, ale nie dla zwierząt. Fale ultradźwiękowe są bowiem dla nich słyszalne i praca urządzenia może je męczyć.
* Nawilżacz ewaporacyjny działa w oparciu o zjawisko ewaporacji polegającej na naturalnym odparowywaniu wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Po uruchomieniu, pochłania on powietrze z pomieszczenia, które następnie nawilża i wypuszcza w postaci pary. Nawilżacz ten należy do najbardziej naturalnych i najzdrowszych urządzeń tego typu. Często wyposażony jest dodatkowo w specjalne maty ewaporacyjne, których zadaniem jest oczyszczenie powietrza z drobinek kurzu i brudu. Jest on wydajny oraz oszczędny w eksploatacji, jednak najdroższy ze wszystkich nawilżaczy.
* Nawilżacz powietrza wyposażony w jonizator. Podczas pracy nawilżacz ten generuje jony ujemne, które neutralizują zawarte w powietrzu szkodliwe dla organizmu jony dodatnie. Dysponowanie więc takim sprzętem jest bardzo korzystne.
Na co zwrócić uwagę wybierając nawilżacz powietrza?
Wśród parametrów technicznych, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu nawilżacza powietrza wymienić można:
– wydajność,
– moc,
– pojemność zbiornika na wodę,
– filtry,
– hałas,
– funkcje i wyposażenie dodatkowe.
Wybór nawilżacza zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i możliwości, a zwłaszcza od powierzchni do nawilżenia oraz zasobności portfela. Jeżeli chodzi o ceny, najtańsze są wcześniej wspomniane nawilżacze tradycyjne (koszt od kilku do kilkunastu złotych). Ceny nawilżaczy parowych i ewaporacyjnych zaczynają się od 100 zł, a ultradźwiękowych od 50 zł (modele rozbudowane będą jednak znacznie droższe).