jaki fotelik samochodowy

Każdy rodzic musi zmierzyć się z zakupieniem fotelika dla dziecka. Pozostaje tylko pytanie jaki on musi być i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu.

Jaki fotelik samochodowy? Jak wybrać?

Nie da się wskazać na konkretny typ, rodzaj, model, należy wybrać go wspierając się na kilku wskazówkach, które przedstawię w tym artykule.
Jedną z najważniejszych kwestii jest wiek oraz waga dziecka- od nich zależy przede wszystkim bezpieczeństwo.
Wyróżniamy kilka segmentów oraz grup fotelików dla dzieci. Wybieramy je w zależności od wyżej podanych szczegółów.

Segment I – czyli foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy.
Grupa 0- dla dzieci o wadze do 10kg
Grupa 0+ – dla dzieci o masie ciała do 13kg
Foteliki z powyższego segmentu przeznaczone są dla noworodków oraz niemowląt od 12 do 15 miesiąca życia. Jak wcześniej wspomniałem wyznacznikiem jest waga oraz wzrost dziecka. Na przykładzie… jeśli główka dziecka wystaje ponad fotelik nie ma możliwości jakiejkolwiek ochrony, wszystko musi być dopasowane aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo.

Segment II- foteliki montowane przodem do kierunku jazdy
Grupa I- dla dzieci od 9 do 18kg
Grupa II- dla dzieci od 15 do 25kg/ 15-36kg
Grupa III- dla dzieci od 22 do 36kg
Na ten rodzaj mówi się potocznie podwyższenie, ma za zadanie dopasować się do pasów bezpieczeństwa. Nie może przechodzić ani przez brzuch ani przez szyję dziecka. Należy jednak pamiętać, że kupno modelu bez oparcia i zagłówka nie daje bezpieczeństwa podczas zderzenia bocznego.

dziecko w foteliku

Uwagi i podsumowanie dotyczące powyższych segmentów, uprzedzając jakiekolwiek pytania.
Spora ilość rodziców uważa, że noworodek jest zbyt mały, aby przewozić go w foteliku czy nosidełku. Jest to nie prawda, fotelik lepiej zapewni ochronę niż trzymanie dziecka na rękach czy w jakikolwiek inny sposób. Wiele „crash testów” pokazało intrygujący poziom bezpieczeństwa fotelików samochodowych.

Przejdźmy do dalszej, równie istotnej części zakupu- crash testy
Przed zakupem, warto zwrócić uwagę czy dany model ma certyfikat bezpieczeństwa (ECE R44-03, ECE R44-04)- dopuszcza fotelik do sprzedaży. Pamiętać należy, że fotelik mający certyfikat nie koniecznie musi być bezpieczny. Warto tutaj zaczerpnąć informacji u producenta oraz na filmach przedstawiających ich faktyczne bezpieczeństwo. Nowoczesne i „te” prosto z fabryki z obecnymi atestami są najbardziej godne zaufania, statystyki wskazują, że po kolizji dziecko w 90% przypadkach wychodziło bez szwanku, w kolejnych 10% pojawiły się lekkie zadrapania.

Czego należy się wystrzegać?

Najlepszym prezentem dla dziecka będzie nowy bezpieczny fotelik, zamiast kolejnej zabawki. Szukając oszczędności, większość rodziców decyduje się na zakup używanego fotelika. Jest to zazwyczaj błędna decyzja jeśli nie znamy sprzedającego, w tym przypadku jak i w wielu innych możemy zostać po prostu oszukania. Co przez to mam na myśli? Chodzi dokładniej o to, że nie mamy pewności czy fotelik nie brał udziału w wypadku samochodowym lub czy brakuje mu jakiejś części. Krótko mówiąc używanych fotelików należy się wystrzegać, pewność jest jedna: NIGDY NIE PRZEPŁACIMY jeśli w grę wchodzi czyjeś życie. Kupno fotelika= bezpieczeństwo dziecka, nie można pozwolić sobie na kupno kota w worku.

fotelik samochodowy

Podsumowanie.
1. Musisz wiedzieć dlaczego kupujesz fotelik!
Musisz zadbać o bezpieczeństwo dziecka.
Wiele osób twierdzi, że wypadki ich nie dotyczą i nie da rady ich przekonać, że są w błędzie. Zawsze lepiej dmuchać na zimne.
2.Wybierz konfigurację grup (wagowo-wiekowe).
Na pewno, będzie to wiele fotelików, lecz nie kupuj wszystkich od razu. Ważny jest komfort oraz bezpieczeństwo jak w każdym przypadku. Dobierz taki sprzęt aby idealnie pasował do samochodu oraz gwarantował dziecku bezpieczeństwo.
3. Sprawdź czy fotelik jest bezpieczny.
Zwróć uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa oraz wykonanie atestów, filmy znajdziesz na portalach społecznościowych. Jest również inna klasa certyfikatów, o której zapomniałem wspomnieć. Nazywa się I-size. Crashtesty I-size są bardziej restrykcyjne, jednak ilość produktów z tym orzeczeniem jest znikoma. Foteliki ocenia się w skali od 1-5, wg specjalistów, te które otrzymały ocenę przynajmniej 3pkt są godne zaufania.

Ostatnią już rzeczą, którą umieszczam za podsumowaniem jest dodatkowa ochrona. Czyli dodatki i zaawansowane technicznie foteliki.
1. Systemy ochrony bocznej, zapewniające osłonę kręgosłupa oraz twarzy.
2.Zapobieganie zsuwania się pasów bezpieczeństwa z ramion dziecka.
Są to najczęściej otwory przez, które jesteśmy przełożyć pas.
3.Możliwość regulacji wysokości zagłówka- fotelik będzie „rósł” wraz z dzieckiem.
4. Zdejmowana oddychająca tapicerka.

Teraz już wiesz jaki fotelik kupić i czy warto zainwestować w ochronę dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here