jakie białko

Jeśli chociaż w minimalnym stopniu interesujesz się światem zdrowego żywienia, najprawdopodobniej dobrze wiesz o tym, że dieta każdego człowieka powinna być wzbogacona o podstawowe substancje odżywcze. Nie może w niej zabraknąć ani białka, ani tłuszczu, ani węglowodanów. Pomijając którykolwiek z tych składników lub przyjmując go w niedostatecznych ilościach, można szybko nabawić się poważnych problemów zdrowotnych, zminimalizować swój poziom energii, pogorszyć swój wygląd i osłabić ogólne samopoczucie.

Oczywiście rodzaj diety musi być dostosowany do trybu życia każdego człowieka. Jeśli sam jesteś osobą aktywną fizycznie i naprawdę dużo się ruszasz, a poprzez regularne uprawianie sportów (głównie siłowych), próbujesz zrzucać swoje zbędne kilogramy oraz pracować nad rozbudową masy mięśniowej, zapewne najmocniej skupiasz się na uzupełnianiu diety w białko. Jakie białko będzie dla ciebie najlepsze? Czy koniecznie musisz sięgać po odżywki białkowe, jeśli chcesz dysponować większą siłą na treningach i szybciej budować swoje mięśnie?

Ile białka rzeczywiście potrzebujesz?

shake proteinowy

Zanim przejdziesz do kupowania jakichkolwiek produktów zawierających większą ilość protein, zastanów się nad tym, ile białka rzeczywiście potrzebujesz. Możesz to wyliczyć w bardzo prosty i szybki sposób. Jeżeli zależy ci wyłącznie na utrzymaniu prawidłowego zdrowia, twoja waga jest w normie i nie pracujesz fizycznie, ani nie ćwiczyć zawodowo (spacery czy nawet sporadyczne biegi nie należą do intensywnych treningów), powinieneś przyjmować codziennie mniej więcej 1-1,2 gramy białka na kilogram masy ciała.

Podwyższona ilość tego składnika odżywczego sprawdzi się u ciebie w momencie, gdy postanowisz zrzucić kilka zbędnych kilogramów lub przejdziesz na dietę mającą doprowadzić cię do uzyskania muskularnej sylwetki. W takich przypadkach zaleca się spożywać ok. dwa gramy białka na kilogram masy ciała. Jeśli chcesz sumiennie trzymać się tych zaleceń, musisz każdego dnia sprawdzać, ile poszczególnych składników odżywczych rzeczywiście wprowadziłeś do swojego organizmu.

Skorzystaj z wygodnych w obsłudze aplikacji telefonicznych i wprowadzaj do nich od rana do wieczora wszystkie produkty spożywcze (w wyliczonych ilościach), z których skomponowałeś swoje posiłki. Pilnuj tego, aby trzymać się ustalonej wcześniej dawki białka. Wbrew pozorom często trudno jest go sobie dostarczyć, zwłaszcza jeśli potrzebujesz go więcej, bo ćwiczyć siłowo czy próbujesz się odchudzać.

Jakie białko jest najlepsze?

Zdecydowanie najbardziej wartościowe jest białko pochodzenia zwierzęcego. Jeżeli zatem zależy ci na budowaniu umięśnionej sylwetki i chcesz skupić się na wykonywaniu solidnych treningów siłowych, nie powinieneś myśleć o przechodzeniu na diety wegetariańskie czy tym bardziej wegańskie. Oczywiście w roślinach też występuje białko i niektóre z nich, chociażby warzywa strączkowe, mają go całkiem sporo, jednakże nigdy nie zostanie ono w pełni wchłonięte i wykorzystane przez twój organizm. Dietetycy stawiają tą sprawę jasno – białko zwierzęce jest najlepszym rodzajem białka dla każdego człowieka.

jajka

Wprowadź więc do swojej codziennej diety te produkty, które zawierają go najwięcej. Zrezygnuj z jedzenia wieprzowiny na rzecz chudej wołowiny, piersi z kurczaka bądź piersi z indyka. Sięgaj też po jajka, które według różnych badań kryją w sobie najbardziej wartościowe białko ze wszystkich produktów odzwierzęcych. Oczywiście od czasu do czasu możesz też sięgnąć po warzywa strączkowe czy soję, jednak nie opieraj na nich swoich głównych posiłków. Traktuj te produkty jako sposób na urozmaicenie diety, a nie podstawę, na której będziesz bazować.

Czy potrzebujesz odżywek białkowych?

Wzrost popularności ćwiczeń siłowych doprowadził do sytuacji, w której nawet przeciętni ludzie, nieuprawiający sportów zawodowo, zaczynają myśleć, że niektóre suplementy diety są im niezbędnie potrzebne do życia. Być może tak właśnie sądzisz o odżywkach białkowych. Ostatnio stały się one bardzo modne i popularne, dlatego znajdujesz je na działach ze zdrową żywnością oraz artykułami typowo sportowymi niemalże w każdym hipermarkecie.

Czy jednak koniecznie musisz po nie sięgać? To zależy. Jeśli poprzez spożywanie naturalnych i standardowych produktów spożywczych potrafisz zapewnić sobie dostateczną, czyli wyliczoną wcześniej ilość białka, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych, zawierających je suplementów. Jeśli jednak z jakichś powodów nie potrafisz go sobie dostarczyć, możesz sięgnąć po odżywki i traktować je jak alternatywę dla mięsa, jajek czy soi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here