Jak wybrać żwirek dla kota

Jeśli posiadasz kota albo planujesz go posiadać, możesz zastanawiać się, jaki rodzaj żwirku będzie najlepszy do jego kuwety. Jeśli tak, powinieneś przede wszystkim poznać kilka dostępnych rodzajów, aby wybrać spośród nich te, które interesują cię najbardziej. Przedstawimy ci je pokrótce.

Żwirki zbrylające i niezbrylające

Jednym z podstawowych podziałów, jakie możemy zastosować względem żwirków dla kota, to podział na zbrylające i niezbrylające. Jest to jedna z najważniejszych kwestii, ponieważ wpływa na to, jak dany rodzaj żwirku zachowuje się w kuwecie i jak wygląda jego usuwanie.

Żwirki zbrylające są stanowczo bardziej popularnym rozwiązaniem. Po zetknięciu z wilgocią, na przykład moczem, wchłaniają ją i formują zbite struktury. Dzięki temu dobrze zbrylające się żwirki są łatwe do usuwania z kuwety łopatką i powodują tylko minimalne zużycie samego podłoża.

Żwirki niezbrylające wchłaniają wodę, ale nie formują twardych, zbitych struktur. Pod wpływem bardzo dużej ilości wody samoistnie ponownie rozpadają się na małe drobinki. Mogą być nieco trudniejsze do usuwania łopatką, ale nie powodują zatykania domowej kanalizacji, dzięki czemu można utylizować je w toaletach.

Pomyśl o zapachu

Kolejna ważna kwestia podczas wybierania żwirku dla kota to jego zapach. To przede wszystkim cecha potrzebna ludziom, która pozwala im zmniejszyć ilość przykrej woni wydostającej się z kuwety, a nawet gwarantuje, że możemy zamiast niej poczuć przyjemny, wybrany przez nas zapach, na przykład lasu czy dziecięcego pudru.

Zapach żwirku powinniśmy dobierać zarówno pod swoim kątem, jak i pod kątem kota. Niektóre zwierzęta nie przepadają za perfumowanymi żwirkami i jeśli tylko takie pojawią się w ich kuwecie, rezygnują z załatwiania do niej potrzeb fizjologicznych. Dlatego tę kwestię także musimy wziąć pod uwagę, by nie odstraszyć pupila od jego toalety.

Drobne albo grube ziarenka

Kocie żwirki możemy podzielić też na te, które mają drobne oraz na te z grubymi ziarnami. Pierwsze z nich dobrze sprawdzają się zwłaszcza przy dnie kuwety, ponieważ doskonale chłoną całą wilgoć i mocno się zbrylają. Ich lekkość sprawia jednak, że potencjalnie mogą mocniej przywierać do kocich łapek i futerka.

Alternatywą dla nich są gruboziarniste żwirki, które zabezpieczają okolicę kuwety przed zabrudzeniem. Nie przyczepiają się łatwo do kociego futerka, co przekłada się na mniejsze roznoszenie żwirku po okolicy. Jednak mogą być nieco trudniejsze do zbrylenia.

Jak zatem wybrać najlepszy żwirek dla kota?

Wybierając żwirek, warto kierować się przede wszystkim własnymi odczuciami względem tego, jak sprawdza się w domu. Jednocześnie należy bacznie zwracać uwagę na zachowanie samego zwierzaka, ponieważ koty bywają wybredne. Jeśli stanowczo odmawia korzystania z kuwety w nowym rodzaju żwirku, lepiej wymienić go na inny typ. Inaczej może w ogóle przestać korzystać z kuwety.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here