Prześcieradła z gumką różnią się od siebie rozmiarem oraz użytą tkaniną. Wpływa to na idealne dopasowanie prześcieradła do materaca i osoby, która ma na nim spać. Inną tkaninę wybierzemy do pościelenia łóżka niemowlęciu i inną dla dziecka starszego oraz osoby dorosłej. Dlatego na rynku jest szeroki wybór prześcieradeł.
Na co zwrócić uwagę wybierając prześcieradło z gumką dla dzieci?
Niemowlęciu zależy wyłącznie na tym, aby było mu miło, ciepło i wygodnie podczas leżenia w swoim łóżeczku. Należy zatem kupować prześcieradła z gumką, dopasowując ich rozmiar do wielkości materaca. Za duże będą się zwijać i rolować, robiąc niewygodne zagniecenia. Drugą rzeczą jest wybranie prześcieradła uszytego z tkaniny antyalergicznej i oddychającej.
Dla starszego dziecka warto sugerować się podobnymi aspektami, czyli kupować prześcieradło oddychające, nieuczulające i miłe w dotyku. O ile dla niemowlęcia obojętne jest, czy prześcieradło z gumką ma jakieś barwy i kolorowe wzorki, to o tyle przedszkolak i nastolatek lubi kłaść się do łóżka, na którym jest kolorowa pościel. Jeśli poszewka na kołdrę i poduszkę są wzorzyste, możemy dopasować do niej prześcieradło jednokolorowe z barwą występującą na pościeli.
Czy jakość prześcieradeł z gumką ma znaczenie?
Jakość tkaniny na prześcieradło to podstawa, gdyż od niej zależy komfort snu. Obecnie prześcieradła na gumkę to wielorakie tkaniny od ciepłych i grubych po cienkie i chłodne. Dopasowane są one do warunków zimowych i letnich.
Brane są pod uwagę aspekty zdrowego snu, a więc niektóre tkaniny są typowo antyalergiczne. Zwracana jest także uwaga na to, aby były w pełnej gamie kolorystycznej. W zależności od producenta jakość prześcieradeł będzie różna. Te z wysoką jakością z pewnością będą służyć wielokrotnie dłużej niż te z najtańszej półki.
W jaki sposób korzystano z prześcieradeł z gumką, gdy dopiero weszły na rynek?
Kilkanaście lat temu, gdy prześcieradła z gumką dopiero wchodziły na rynek, wywoływały u kupujących wiele dylematów. Na przykład nie wiedziano, czy prześcieradło frotowe z gumką może być wystarczające na łóżko. Nakładano więc na naciągnięte prześcieradło frotte tradycyjne proste prześcieradło bez gumki. Niektórzy nakładali nawet dwa takie zwykłe prześcieradła.
Kompletnie nie potrafiono przerzucić się na korzystanie wyłącznie z prześcieradła z wciągniętą w rulon gumką. Traktowano je jako coś w rodzaju narzuty na łóżko, a nie jako prześcieradło, na którym można spać w bliskim jego kontakcie. Zatem zanim na dobre zagościły prześcieradła z wszywaną gumką u brzegu, budziły wiele kontrowersji. Na szczęście mamy to już za sobą.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Vege Home.