alkomaty

Alkomaty służą do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu w chwili wykonywania badania. Urządzenie wykorzystywane jest powszechnie przez policję. Można je również nabyć dla własnego użytku w sklepach, nawet na stacjach benzynowych i stosować w dowolnym momencie po spożyciu alkoholu.

Czym są alkomaty i gdzie można je kupić?

Alkomaty to urządzenia służące do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki różnorodnym sensorom, stanowiących serce aparatu, pozwalają określić stężenie substancji w chwili wykonywania testu. Alkomaty powszechnie wykorzystywane są przez policję i firmy ochroniarskie. Coraz częściej stają się także narzędziem badawczym w dużych firmach przemysłowych i usługowych oraz w korporacjach w celu kontroli pracownika przed przystąpieniem do obowiązków służbowych. Można je również nabyć dla własnego użytku w różnorodnych sklepach z wyposażeniem RTV i AGD, na aukcjach internetowych, a nawet na stacjach benzynowych i stosować w dowolnym momencie po spożyciu alkoholu. Poddawanie się testom na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu zwykle służy ocenie trzeźwości przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdu. Dopuszczalna ilość promili w organizmie, przy której kierowca może usiąść za kierownicą samochodu czy innego pojazdu mechanicznego, a nawet roweru, wynosi 0,2–0,5 promila we krwi, czyli 0,1–0,25 mg/l w wydychanym powietrzu. Za przekroczenie tych wartości grozi odpowiedzialność karna, m.in. grzywna i utrata prawa jazdy. Oszacować zawartość alkoholu w organizmie pozwalają także alkomaty wirtualne, dostępne na różnych witrynach internetowych. Wykorzystując odpowiednie algorytmy matematyczne, obliczają w przybliżeniu wskaźnik stężenia alkoholu, ale nie stanowią wiarygodnego i jednoznacznego źródła wartości promili.

Jak działają alkomaty?

Alkomat tworzy prosty układ mechaniczno-elektroniczny, zbudowany z trzech podstawowych elementów:

  • wlotu powietrza i kanału doprowadzającego go do wnętrza aparatu i odpowiednich czujników badających wartość alkoholu;
  • sensora, czyli detektora alkoholu, który może mieć charakter półprzewodnikowy, najbardziej powszechny w diagnostyce amatorskiej, którego działanie polega na zmianach rezystancji pod wpływem utleniającego się alkoholu na powierzchni elektrody oraz elektrochemiczny, wykorzystujący zjawisko utleniania etanolu i przemiany powstałych substancji chemicznych w kwas octowy i prąd elektryczny, którego wartość jest proporcjonalna do ilości alkoholu we krwi. Alkomaty tego typu wykorzystuje policja i inne służby. Są też urządzenia spektrofotometryczne, zwane podczerwonymi, w których komorze pomiarowej powietrze z alkoholem skanowane jest przez wiązkę światła podczerwonego. Ulega ono osłabieniu w kontakcie z cząsteczkami etanolu. Stężenie osłabienia oblicza sensor i podaje wynik na wyświetlaczu. Ze względu na duży rozmiar alkomaty stanowią wyposażenie szpitali i posterunków;
  • układu elektronicznego, zapewniającego połączenie i przesyłanie informacji pomiędzy wszystkimi elementami alkomatu, dokonującego obliczeń i pokazującego wynik na wyświetlaczu urządzenia.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here