Na czym dokładnie polega kalibracja alkomatów

Alkomat to urządzenie, od którego oczekujemy pewnej dokładności. Trudno o nią, gdy urządzenie nie jest na bieżąco kalibrowane. Na czym zatem polega ten proces i jak wygląda „od kuchni”?

Kiedy trzeba skalibrować alkomat?

Standardowo kalibracja alkomatu powinna być przeprowadzana mniej więcej po 1500 pomiarach lub po upływie 6 – 12 miesięcy. Dokładny czas zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju urządzenia, technologii zastosowanych przez producenta i specyfiki sensora. Należy ją przeprowadzić również wtedy, gdy jesteśmy pewni, iż alkomat wskazuje błędne wyniki.

  • Jeśli spożyliśmy alkohol, a urządzenie pomiarowe wskazuje 0.
  • Jeśli nie spożyliśmy alkoholu, a urządzenie wskazuje wartość inną niż 0.

Kalibracje powinny być również wykonane wówczas, gdy urządzenie wyświetla napis CAL, uzyskane wyniki nie są powtarzalne, a także wtedy, gdy alkomat był przez dłuższy czas przechowywany w atmosferze zawierającej duże stężenia alkoholu.

Jak przeprowadza się kalibrację alkomatu?

Laikom może się wydawać, że proces kalibracji jest długotrwały i skomplikowany. Warto jednak zauważyć, że profesjonalne serwisy mają do dyspozycji zaawansowany sprzęt kontrolno-pomiarowy, który ułatwia przeprowadzenie tej czynności, skracając ją maksymalnie do 30 minut. Z jakich etapów składa się kalibracja alkomatów?

  1. Urządzenie jest za pomocą pinów przestawiane w tryb kalibracji (na wyświetlaczu pojawia się napis CAL).
  2. Alkomat jest podłączany do urządzeń kalibrujących.
  3. Alkomat przyjmuje cząsteczki alkoholu z płynu wzorcowego.
  4. Sensor zapamiętuje wartość pomiaru.
  5. Urządzenie jest zerowane. Pomiar wykonuje się ponownie.
  6. Jeśli wszystko się zgadza, alkomat jest przełączany do normalnego trybu.
  7. Urządzenie jest finalnie sprawdzane pod kątem właściwego działania.
  8. Klient otrzymuje certyfikat poświadczający wykonanie certyfikacji.

Co jeszcze warto wiedzieć o kalibracji?

Prawidłowo przeprowadzona kalibracja alkomatu wymaga odpowiednich warunków pomiarowych, w tym temperatury i wilgotności powietrza. Co więcej, do tej czynności jest niezbędny profesjonalny sprzęt. Dlatego samodzielne wykonanie kalibracji nie jest możliwe. Warto dodać, że niektórzy producenci urządzeń pomiarowych oferują możliwość wykonania nawet kilku kalibracji za darmo. Warto to uwzględnić przy wyborze odpowiedniego sprzętu, gdyż usługa ta wiąże się z istotnymi oszczędnościami.

Reasumując, kalibracja urządzenia pomiarowego powinna być przeprowadzona wyłącznie przez profesjonalny i wyspecjalizowany serwis, który dysponuje odpowiednimi kwalifikacjami i zapleczem technicznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here