Jak przyrządzić dobrą kawę

Nie ma takiej osoby, która nie zna smaku kawy. Ten etiopski wynalazek zawojował cały świat. Pije się go dosłownie wszędzie, a nam Europejczykom w szczególności kojarzy się z włoskim espresso. Na szczęście nie trzeba jechać ani do Etiopii, ani do Włoch, aby rozkoszować się głębokim smakiem napoju z kofeiną. Można degustować się nim w zaciszu własnego domu. Jak przyrządzić dobrą kawę, aby poruszyła nasze kubki smakowe?

Wysokiej jakości ziarna

Nie każda kawa smakuje tak samo. Na to, co będziemy czuć na swoim języku, wpływa wiele czynników, takich jak:

  • warunki uprawy (np. nasłonecznienie, wysokość nad poziomem morza, rodzaj gleby);
  • sposób zbierania ziaren (przy zbieraniu maszynowym wśród dorodnych ziaren mogą przypadkowo znaleźć się te mniej dojrzałe);
  • stopień palenia kawy.

Pierwszym krokiem do tego, aby poczuć się jak w słonecznej Italii, jest więc zakup wysokiej jakości ziaren. Doskonałym przykładem jest paczka kawy ziarnistej „Włoska robota” https://coffeeandsons.pl/wloska-robota, w skład której wchodzą ziarna arabiki oraz indyjskiej robusty. Ciemny stopień palenia sprawia, że można z niej wydobyć najlepsze walory smakowe.

Dobry sprzęt połowę roboty wykona za Ciebie!

Gdy już wybierzemy paczkę kawy dla siebie i zmielimy ziarna, czas zdecydować o tym, jakie urządzenie będzie najodpowiedniejsze do jej zaparzenia. Jednym z najchętniej używanych sprzętów jest kawiarka, zwana inaczej mokką. To mały czajnik składający się z trzech komponentów: zbiornika na kawę, podstawy, do której wlewa się wodę oraz sitka, który zapełnia się mieloną kawą. Naczynie stawiamy na wolnym ogniu. Gorąca woda pod wpływem ciśnienia zaczyna unosić się do góry, przepływając przez dziurkowany pojemnik z kawą. Najważniejszą zaletą tego sposobu przyrządzania kawy jest uzyskanie intensywnego smaku napoju.

Podstawowe zasady według baristy

Ziarna dobrego pochodzenia oraz urządzenie kuchenne to nie wszystko. Podczas przygotowywania kawy warto pamiętać o kilku szczegółach. Wodę wlewaną do kawiarki powinniśmy uprzednio przefiltrować, a kawę pić od razu po jej zaparzeniu. Podczas stygnięcia traci bowiem swój aromat. Przy tej metodzie parzenia idealnie sprawdzają się ziarna arabiki. Wspomniana wcześniej „Włoska robota” będzie więc idealna.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here