Warstwa hydrolipidowa naskórka tworzy się na powierzchni warstwy rogowej. Składa się z wody (potu) oraz lipidów (sebum).
Warstwa hydrolipidowa skóry stanowi naturalną barierę organizmu przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Składa się z wody i lipidów, które nie tylko tworzą płaszcz ochronny, ale także nawilżają skórę, umożliwiając prawidłowy przebieg różnych procesów. Czym jest warstwa hydrolipidowa i na jakiej zasadzie działa?
Budowa skóry
Zewnętrzna część skóry, mająca grubość kartki papieru, składa się z czterech warstw komórek, umiejscowionych pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem. Jest to:
- warstwa podstawna,
- warstwa komórek walcowatych,
- warstwa ziarnista,
- warstwa rogowa.
Warstwa rogowa naskórka pokryta jest płaszczem hydrolipidowym, nadającym skórze właściwości ochronne. Skóra właściwa składa się w 90% z keratynocytów, natomiast warstwa naskórka posiada dodatkowo melanocyty, odpowiedzialne za kolor skóry, oraz komórki Langerhansa. Odżywianie komórek naskórka odbywa się na zasadzie dyfuzji z udziałem komórek skóry właściwej, ponieważ zewnętrzna warstwa skóry pozbawiona jest naczyń krwionośnych. Szukasz kosmetyków do pielęgnacji skóry? Sprawdź ofertę od Calluna Medica.
Czym jest płaszcz hydrolipidowy?
Warstwa hydrolipidowa naskórka tworzy się na powierzchni warstwy rogowej. Składa się z wody (potu) oraz lipidów (sebum). Płaszcz hydrolipidowy naskórka chroni przed negatywnymi skutkami oddziaływania czynników zewnętrznych takich jak:
- bakterie i grzyby,
- zanieczyszczenia,
- promieniowanie słoneczne,
- chłód,
- przenikanie wody.
Jak działa warstwa lipidowa?
Woda i lipidy tworzą na naskórku nierozerwalną barierę okluzyjną, która zapewnia właściwe nawilżenie skóry poprzez zapobieganie ucieczce wody. Co więcej, płaszcz lipidowy odpowiedzialny jest za tworzenie i prawidłowe funkcjonowanie żywych komórek skóry, czyli keratynocytów oraz złuszczanie i pozbywanie się martwych komórek. Odpowiednio nawilżona i odżywiona skóra stanowi doskonały system obronny organizmu. Warstwa ta występuje na całej powierzchni skóry człowieka, co zapewnia jej elastyczność i wilgotność.
Jak zapewnić równowagę hydrolipidową skóry?
Odpowiednio pielęgnowana skóra samoistnie wytwarza warstwę lipidową naskórka – ochronną barierę zapobiegającą odwodnieniu i negatywnemu wpływowi czynników zewnętrznych na skórę. Niewłaściwa pielęgnacja skóry może prowadzić do sytuacji, gdy równowaga hydrolipidowa skóry zostaje zaburzona. Objawem zaburzenia równowagi jest trądzik, pękające naczynka, nadmierne wysuszenie czy tkliwość skóry.
Na warstwę hydrolipidową negatywnie oddziałują także nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, wahania temperatur, silne zanieczyszczenia powietrza czy wiatr. Jak zatem przywrócić równowagę hydrolipidową skóry? Równowagę odbudować można poprzez stosowanie silnie nawilżających kosmetyków na bazie lipidów, witamin i substancji regenerujących i odżywiających.