Surowce spożywcze

W żywności mnóstwo jest dodatków i ulepszaczy smaku. Niestety, mówi się o nich raczej w znaczeniu negatywnym. W rzeczywistości jednak surowce spożywcze są niezwykle przydatnym rozwiązaniem – zarówno dla producentów żywności, jak i konsumentów. Dowiedz się o nich więcej, a z pewnością miło się zaskoczysz.

Co określamy mianem surowców spożywczych?

Surowce spożywcze to ogólna nazwa określająca produkty produkcji pierwotnej, pochodzące z hodowli zwierząt gospodarczych czy ze zbiorów warzyw i owoców. Z tego względu mianem surowców będziemy określać nie tylko dodatki do żywności, ale również mleko kokosowe czy cukier trzcinowy. Można więc powiedzieć, że są to naturalne ulepszacze produktów spożywczych. Oczywiście na rynku dostępne są także surowce syntetyczne i częściowo syntetyczne, do grona których należą niektóre barwniki czy środki spulchniające. Mają one znaczący wpływ na proces produkcji, jak również jakość kupowanej przez nas żywności. Z tego względu producenci powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość otrzymywanych surowców spożywczych. Muszą być one odpowiednio przechowywane, w magazynach gdzie panuje optymalna temperatura, poziom wilgoci i cyrkulacja powietrza. W zależności od branży, firmy będą potrzebowały innych surowców. Na przykład w przemyśle mleczarskim przydadzą się stabilizatory i regulatory, takie jak chlorek wapnia czy agar, zaś przy produkcji soków niezbędne okażą się pulpy owocowe. Z uwagi na dużą popularność lecytyny i białka wieprzowego, poniżej szczegółowo je sobie omówimy.

Surowce spożywcze – lecytyna i jej wykorzystanie w branży spożywczej

Chociaż lecytynę bardzo często można spotkać w wielu spożywanych na co dzień produktach, z ta nazwa nie jest powszechnie znana. Lecytyna jest mieszaniną związków o charakterze tłuszczowym,  gdzie główną rolę grają fosfolipidy. W branży spożywczej wykorzystywana jest ze względu na to, że znacząco obniża koszty produkcji i pozytywnie wpływa na trwałość wyrobów. Zazwyczaj dodaje się ją do makaronów i pieczywa. Dlaczego? Przede wszystkim odpowiada ona za miękkość skórki chleba i przedłuża jego świeżość. Jeśli ktoś zastanawia się, jak producenci czekolady to robią, że ich produkty są tak gładkie i aksamitne, to ma odpowiedź – odpowiedzialna jest za to właśnie lecytyna! Co ciekawe, nie jest ona tylko surowcem, który wpływa na jakość żywności. Jej dobroczynne działanie można dostrzec również w organizmie. Między innymi obniża cholesterol i poprawia koncentrację. Przedsiębiorcy mogą zaopatrzyć się w tego typu surowce korzystając ze strony https://oqema.pl/produkty/branza-spozywcza-i-paszowa/, gdzie dostępne są surowce najwyższej jakości od europejskich producentów.

Surowce spożywcze w przemyśle mięsnym

W przemyśle mięsnym najczęściej wykorzystuje się surowce spożywcze, takie jak kwas mlekowy, mleczany sodu i potasu oraz białko kolagenowe wieprzowe lub wołowe. Przedsiębiorcy najczęściej wykorzystują białko wieprzowe, by przyspieszyć proces produkcji. Ten surowiec redukuje czas obróbki mięsa, a także poprawia i wzmacnia walory smakowe żywności. Świetnie wpływa na wygląd wędlin i ich plastrowanie. Dzięki temu zysk firm wędliniarskich z pewnością się zwiększy, a klienci będą bardziej zadowoleni z zakupionych produktów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here