zdrowe oczy

Wzrok pogarsza się wraz z wiekiem. Przyczynę stanowi tu zwyrodnienie plamki żółtej. Istnieje wiele czynników i chorób, które prowadzą do osłabienia zdolności widzenia, np. cukrzyca czy nadciśnienie. Choroby oczu także prowadzą do pogorszenia wzroku – wady refrakcji, zaćma, jaskra. By dbać o wzrok, ważne jest odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, właściwa dieta, a w razie konieczności, dobrze dobrane okulary.

Dlaczego wzrok pogarsza się wraz z wiekiem?

Najczęstszą przyczynę nabytej ślepoty i osłabienia wzroku u ludzi po 50. roku życia w krajach rozwiniętych stanowi zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem – AMD. Jest to jednostka chorobowa, której istota polega na degeneracji niewielkiej, centralnej części siatkówki – plamki żółtej. Stan ten rzadko powoduje całkowitą ślepotę, może być jednak źródłem znacznego upośledzenia widzenia. Istnieją dwa główne typy AMD: postać sucha i wysiękowa. Postać sucha, najczęstsza, charakteryzuje się obecnością żółtych złogów w plamce żółtej (druzy). Mogą one powodować zaburzenia widzenia, a w przypadku wzrostu ich liczby, powiększania i zlewania się – zmniejszać pole widzenia. W miarę rozwoju AMD dochodzi do ścieńczenia światłoczułej siatkówki. Charakterystyczne są ubytki w centralnej części pola widzenia. Postać wysiękowa związana jest z rozwojem nowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych w okolicy plamki żółtej. W wyniku tego dochodzi do wynaczynienia krwi w rejonie plamki, co prowadzi do upośledzenia widzenia centralnego, postrzegania linii prostych jako falowane czy ostatecznie – do całkowitego zaniewidzenia. Nie istnieje skuteczne leczenie zaawansowanego zwyrodnienia plamki żółtej. We wczesnych etapach stosuje się laseroterapię. Badania populacyjne sugerują, że u osób przyjmujących dużą ilość luteiny ryzyko wystąpienia AMD jest mniejsze, a w przypadku rozwiniętej choroby objawy są mniej nasilone. Inne częste przyczyny zaburzeń widzenia to m.in. wady refrakcji, zaćma, jaskra.

gimnastyka oczu - jak dbać o oczy

Domowe sposoby na zdrowe oczy

Starzenie się wzroku jest procesem nieodwracalnym. Zmniejszenie narażenia na czynniki szkodliwe, odpowiednia dieta, higiena pracy, stosowanie kropli ochronnych i preparatów z luteiną, pozwala opóźnić procesy prowadzące do pogorszenia wzroku.
1. Okłady z plasterków ogórka zielonego położone na oczy i delikatnie przyciśnięte na kilka-kilkanaście minut lub okład z chłodnej torebki zielonej herbaty mogą przynieść ulgę zmęczonym oczom. Substancje zawarte w tych produktach działają lekko przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo.
2. Dla poprawy ostrości wzroku konieczne jest regularne stosowanie preparatów zawierających luteinę. W aptekach dostępne są tabletki z luteiną, które zawierają aż 24 mg tej substancji. Luteina pozwala utrzymać prawidłową ostrość wzroku, pełni funkcje ochronną względem siatkówki i soczewki oka.
3. Wskazane jest noszenie okularów przy częstej i długotrwałej ekspozycji na słońce. Okulary przeciwsłoneczne powinny mieć wszelkie atesty oraz filtry, które ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Ochrona ta jest szczególnie ważna wczesną wiosną, gdy oczy przyzwyczajają się do większej ilości światła słonecznego, a także w czasie długotrwałej ekspozycji na promienie w czasie wakacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here