Śpiworek, kołderka a może rożek? Czym przykrywać najmłodszych?

Eksperci potwierdzają, że spokojny sen najmłodszych powinien trwać co najmniej 10 godzin w ciągu jednej doby.

Aby zapewnić dziecku komfortowy wypoczynek, warto wyposażyć jego łóżeczko w najlepsze akcesoria. Do wyboru mamy dzisiaj tradycyjne kołderki, ale również rożki czy śpiworki. Weźmy pod uwagę, że podczas snu dziecku ma być nie tylko ciepło, ale także w pełni bezpiecznie. Przedstawiamy więc najlepsze rozwiązania, dzięki którym maluch będzie mógł zapaść w błogi sen bez jakiegokolwiek zagrożenia.

Kiedy najlepiej sprawdzi się śpiworek dla niemowlaka

Wybór okrycia dziecka podczas snu nie jest łatwy. Rodzice muszą wziąć pod uwagę, że zbyt lekkie okrycie sprawi, że dziecko będzie marznąć i przez to wybudzać się ze snu. Co więcej, nieodpowiednie okrycie spowoduje jego ściąganie. To zbyt grube spowoduje za to przegrzanie i pocenie się dziecka. Pozostaje również kwestia alergiczna. Okrycie dla niemowlaka powinno być wykonane z jakościowej, najlepiej organicznej bawełny z antyalergicznym wkładem.

Specjaliści zalecają, by sen niemowlęcia przebiegał w pełni bezpiecznie, bo przecież nieodpowiednie okrycie może stanowić też dla malucha zagrożenie. Właśnie dlatego przydaje się śpiworek dla niemowlaka. Śpiworek ma wygląd dużego worka, który zapina się na ramionkach dziecka. Dzięki temu maluch jest cały czas przykryty, nie ma możliwości, by się „rozkopał”. Jest też w pełni bezpieczny, bo nie ma mowy o tym, by zakrył na przykład śpiworkiem twarz.

Zdanie ekspertów na temat kołderki w łóżeczku najmłodszych

Kołderki sprawdzają się w przypadku starszych dzieci, które mają już odruch samodzielnego odsłaniania buzi w celu złapania powietrza. Dla niemowląt nie zaleca się tego typu okrycia, a już na pewno nie w formie ciężkiej otuliny. Sen pod kołdrą możliwy jest jedynie wtedy, gdy rodzice czujnie obserwują niemowlę.

Rożek, który daje bezpieczeństwo

Rożek sprawdza się w przypadku noworodków. Można śmiało potwierdzić, że jest następcą brzucha mamy. Dziecku jest w nim ciepło, jego ruchy są też nieco skrępowane, dokładnie tak jak w brzuchu. Taki sen daje mu pełne bezpieczeństwo, ale też spokój i ukojenie. Zaleca się, by w pierwszych dniach po porodzie noworodek był wkładany do rożka ułożonego w kopertę, natomiast już po 1-2 miesiącach warto zamienić go na śpiworek dla niemowlaka.

Okrycie do snu zgodne z porami roku

Okrycie w łóżeczku dziecka musi być też dostosowane do temperatury. Trudno o komfortowy sen malucha, kiedy jest przykrywane grubą kołdrą w upały. Wtedy zaleca się raczej przykrywanie bawełnianym kocykiem, flanelową czy bambusową pieluszką. Grubsze otuliny z wypełnieniem zostawmy lepiej na chłodne noce.

Zawsze pamiętajmy też o jakości przykrycia. Śpiworek, rożek czy lekka kołderka dla starszaków musi dawać ciepło, ale nie powodować przegrzania. Nie ma mowy o sztucznym materiale, który może wywołać podrażnienie delikatnej skóry dziecka czy uczulenie. Zaleca się najlepszej jakości bawełnę oraz antyalergiczne wypełnienie. Warto sprawdzać pochodzenie produktu oraz certyfikaty producenta.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here