Olejki eteryczne – dobroczynne właściwości i możliwe

0
2644

Medycyna naturalna z wykorzystaniem olejków eterycznych znana jest od tysiącleci.

Zanim pojawiła się farmakoterapia, ludzie leczyli i pielęgnowali swoje ciało i wszelkiego rodzaju przypadłości właśnie przy wykorzystaniu natury, w tym naturalnych i bezpiecznych wyciągów roślinnych. Właśnie w ten sposób powstały olejki roślinne, które dzisiaj znowu wracają do łask. Coraz częściej stawiamy na tego rodzaju kuracje, bo chociaż może trwają nieco dłużej, to są bezpieczne dla naszego organizmu i w pełni skuteczne.

Czy wiesz, że na całym świecie wykorzystuje się blisko 2 000 różnych olejków eterycznych? Te niwelują różnego rodzaju dolegliwości i wpływają upiększająco na ciało. Aby tak jednak było, należy wybierać te rzeczywiście naturalne, do których nie został dodany żaden chemiczny składnik. Co więcej, na właściwości olejków wpływ ma już sam ich wyrób – mogą być pozyskiwane z nasion, łodyg, liści, owoców, kwiatów, korzeni, potem sposób przechowywania, transportu i oczywiście stosowania. Niektóre można stosować bezpośrednio na skórę, inne należy łączyć z kosmetykami, które zapobiegną jej podrażnieniu. Wybierając właściwe olejki, można je spożywać albo wykorzystywać w ramach aromaterapii. Praktycznie wszystkie charakteryzują się intensywnym zapachem, który korzystnie działa nie tylko na naszą duszę, ale też ciało.

Najbardziej popularne olejki eteryczne

Olejki eteryczne można podzielić na te, zgodnie z zastosowaniem. Orzeźwiająco będą działać wszystkie te, które pozyskiwane są z cytrusów – między innymi olejek geraniowy, cytrynowy, mandarynkowy. Wystarczy zastosować aromaterapię czy masaż ciała z ich zastosowaniem, by pobudzić się do działania i poprawić samopoczucie.

Kolejne olejki to te, jakie działają relaksacyjnie. Tutaj wyróżnia się olejek jaśminowy, cynamonowy, rozmarynowy, lawendowe. Te uspokoją, ukoją nerwy, odprężą. Można stosować je na ciało, do kominków aromaterapeutycznych albo do kąpieli. Wystarczy kilka kropli, by w pomieszczeniu rozprzestrzenił się dobroczynny zapach. Pamiętajmy przy tym, że praktycznie wszystkie olejki eteryczne działają odświeżająco i niwelują przykry zapach z danego wnętrza.

Okazuje się, że olejki eteryczne z powodzeniem stosować można w przypadku różnego rodzaju dolegliwości. Na katar przyda się ten miętowy, na kaszel eukaliptusowy oraz olejek sosnowy, zaś bóle głowy zniweluje olejek bazyliowy, z drzewa różanego albo ten z drzewa herbacianego.

Wymieniać możemy też rozmaite olejki eteryczne, które mają dobroczynny wpływ na skórę naszego ciała. Na cellulit zwalczająco działa na przykład olejek cytrynowy i cynamonowy, na trądzik świetnie wpływa olejek z drzewa herbacianego i jaśminowy.

Co ciekawe, jeden każdy olejek eteryczny wykazuje co najmniej kilka właściwości. Aby mieć pewność jego działania, warto nabywać olejki u sprawdzonego dostawcy. Ważne jest również to, że olejki eteryczne mają datę przydatności, której nie można przekraczać. By cieszyć się z ich działania, należy zwracać uwagę na informacje dołączone do opakowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here