Istnieją różne metody walki z nadmiarem kilogramów. Drastyczne ograniczenie kaloryczności posiłków jest jednak bardzo powszechnie popełnianym błędem. Prowadzi do zaburzeń metabolicznych, które w rezultacie mogą mocno utrudnić odchudzanie. Jeżeli wskaźnik wagi stoi w miejscu nawet przy sporym deficycie kalorycznym, warto zmienić taktykę i spróbować innego rozwiązania.
Podstawy przemiany materii
Każdy organizm posiada indywidualne zapotrzebowanie na dostarczaną w ciągu doby energię, dzięki której jest w stanie funkcjonować. Ilość przyjmowanych dziennie kalorii określa podstawowa przemiana materii. Wartość ta uzależniona jest od wielu różnych czynników, takich jak m.in. wiek, wzrost, płeć, masa ciała czy stan zdrowia. Określenie całkowitej przemiany materii w ciągu doby wymaga wzięcia pod uwagę zarówno codzienną aktywność fizyczną, jak i zachodzących w organizmie procesów fizjologicznych. Podstawę odchudzania w przypadku nadwagi i otyłości stanowi dieta redukcyjna, która opiera się na obniżeniu dziennej podaży kalorycznej. Racjonalny i zrównoważony tryb odżywiania tego typu zakłada redukcję o około 1000 kcal.
Diety restrykcyjne
Sporą popularnością cieszą się diety o bardzo niskiej wartości energetycznej, zwane często głodówkowymi. Restrykcyjny plan żywienia dostarcza zdecydowanie zbyt małą ilość kalorii, przez co obniża prawidłowe tempo przemian metabolicznych. Organizm przerzuca się wówczas na tryb przetrwania, ponieważ nie jest w stanie określić okresu trwania głodówki. W takim przypadku dostarczana energia łatwiej ulega zmagazynowaniu w postaci tkanki tłuszczowej, przez co wykorzystywana jest mniej efektywnie. Ze względu na brak oczekiwanych rezultatów, dłuższe stosowanie restrykcyjnej diety może te osłabić motywację do działania. W praktyce próby odchudzania są przez wiele osób porzucane, przez co wracają do dawnych przyzwyczajeń.
Złe rozplanowanie posiłków
Błędem często popełnianym przez osoby odchudzające się jest także złe rozplanowanie posiłków. Jedzenie spożywane jest nieregularnie lub zbyt rzadko. Na metabolizm źle wpływają zbyt długie odstępy między posiłkami, a także ich nieprawidłowe rozłożenie w ciągu dnia. Prowadzą one do dużych wahań poziomu cukru we krwi, utrudniając kontrolowanie apetytu i w rezultacie zachęcając do podjadania. Podstawę zdrowego odżywiania stanowi spożywanie 4-5 posiłków w ciągu dni, w regularnych odstępach co 3-4 godziny. W zbilansowanej diecie nie bez znaczenia pozostaje prawidłowy dobór produktów. Muszą one zaspokajać zapotrzebowanie na podstawowe składniki odżywcze, a jednocześnie dostarczać energii.
Racjonalne odchudzanie
W okresie odchudzania ilość spożywanego jedzenia powinna być ograniczona, ale nie w sposób drastyczny. Spożywane posiłki muszą mieć niższą niż zwykle gęstość energetyczną, dzięki czemu będą większe objętościowo i wystarczająco zaspokoją uczucie głodu. Racjonalne odchudzanie nie prowadzi oczywiście do spektakularnych i szybkich spadków wagi, które rzekomo zapewniają diety głodówkowe. Nie da się zdrowo schudnąć 5 kg w tydzień. Odpowiednie podejście do odchudzania jest jednak dla organizmu znacznie mnie obciążające, dzięki czemu umożliwia uzyskanie trwałych efektów. Ogranicza też ryzyko występowania różnych chorób, ponieważ sprzyja zmianie nawyków żywieniowych na praktycznie całe życie.
Odpowiednia suplementacja
W racjonalnym i skutecznym odchudzaniu bardzo pomocne okazują się różne suplementy diety, najlepiej oparte na bazie naturalnych składników. Najpopularniejsza forma ich przyjmowania to kapsułki. Mają one jednak pewną istotną wadę, ponieważ działają dopiero po dotarciu do wnętrza organizmu i rozpuszczeniu w żołądku. Uwolnione wówczas składniki aktywne są następnie rozprowadzane i wchłaniane przez organizm. Nieco inaczej działają plastry Sliminazer. Dostarczają one substancje aktywne przez skórę, z pominięciem przewodu pokarmowego. Opis działania tego produktu można przeczytać na stronie: https://wntt.pl/plastry-sliminazer/. Nowoczesne plastry Sliminazer są szczególnie polecane osobom, które zmagają się z efektem jo-jo.