Kosmetyki ekologiczne — prawda czy mit?

Przeżywamy obecnie modę na wszystko, co jest naturalne. Ludzie szukają zdrowej żywności i ekologicznych produktów pielęgnacyjnych. Warto zadać sobie trochę trudu i dokonywać dokładnej selekcji kupowanych rzeczy. Jeśli zdecydujemy się na kosmetyki ekologiczne, nasze ciało i cera odwdzięczą się witalnym oraz młodzieńczym wyglądem!

Ekologiczne kosmetyki — czy naprawdę są lepsze?

Podstawową zaletą naturalnych kosmetyków jest to, że nie zawierają szkodliwych dla skóry składników, dzięki czemu nie wywołują podrażnień. Są bogate w znakomitej jakości komponenty pochodzenia roślinnego, które są znacznie lepiej przyswajalne przez ciało niż substancje syntetyczne. Działanie kosmetyków ekologicznych polega na tym, że pobudzają i wspomagają skórę w jej naturalnych funkcjach, natomiast chemiczne kremy zakłócają ten naturalny rytm i blokują procesy odnowy.

Szczególnie godne polecenia są kosmetyki ekologiczne z certyfikatem (np. ECOCERT), które wytwarzane są z surowców pochodzących z kontrolowanych upraw. Produkuje się je poprzez metody takie jak np. tłoczenie, ekstrakcję, destylację na parze wodnej czy filtrację. Masła roślinne lub oleje przetwarzane są w minimalnym stopniu, tak by zawierały maksimum substancji aktywnych, które rewelacyjnie pielęgnują ciało. Woda znajdująca się w preparatach jest bardzo często wodą roślinną, która tonizuje i łagodzi podrażnienia. Takie preparaty naturalnie stymulują mikrokrążenie w skórze, pobudzają komórki do regeneracji, nawilżają i odmładzają. W ich składzie nie znajdziesz:

  • parabenów
  • silikonów
  • PEG
  • pochodnych ropy naftowej
  • SLS i SLES.

Niewskazane dodatki

Warto wiedzieć, że parabeny, które służą do konserwacji produktów, zostały uznane za szkodliwe, ale nadal są oficjalnie dopuszczane do produkcji. Ich główną funkcją jest blokowanie namnażania się drobnoustrojów. Dzięki temu kosmetyki mogą przez wyjątkowo długi czas leżeć na sklepowych półkach, zachowując przydatność do użytku. Niestety wpływ parabenów powoduje m.in. alergie, podrażnienia skóry i zaburzenia odporności. Należy ich unikać zwłaszcza w okresie ciąży oraz podczas karmienia piersią.

Drugim, masowo stosowanym komponentem kosmetyków dostępnych na rynku, jest Laurylosiarczan sodu, czyli Sodium Lauryl Sulfate (SLS). To środek pieniący, myjący i odtłuszczający, a znajdziemy go w każdym zwykłym szamponie, płynie do kąpieli, czy mydle w płynie. Częste stosowanie specyfiku z SLS przyczynia się do przesuszenia i podrażnienia skóry. Zaburzone zostaje wydzielanie potu i łoju, łatwo powstają wypryski i świąd.

Co polecamy?

By skutecznie pobudzić procesy odnowy skóry, trzeba wrócić do natury. Warto doceniać polskie kosmetyki ekologiczne. Świetną propozycją dla pań jest np. Krem na dzień dla skóry dojrzałej „Anti-Aging Day”, marki Make Me Bio. Ten odżywczy krem regeneruje i ujędrnia cerę, niwelując jednocześnie oznaki jej starzenia. Jest bogaty w przeciwutleniacze, algi morskie, olej arganowy oraz witaminy A i E , które pozwalają zachować młody wygląd.

Bezpieczne kosmetyki ekologiczne to gwarancja właściwej pielęgnacji skóry, wybierz je dla siebie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here