Przeciętny człowiek w Polsce uczy się w szkole minimum 10 lat.
Ci, którzy po ukończeniu osiemnastu lat chcą się nadal edukować, jeszcze więcej. Najpierw zerówka, poznawanie literek, szlaczki, nauka wycinania, rysowania. Pomyśleć można, że to przecież prymitywne rzeczy… Ale wcale nie. Na każdym etapie dla człowieka różne zadania sprawiają trudność. Na etapie przedszkolaka są nimi właśnie powyżej wymienione czynności. Kto z nas od razu potrafił narysować idealnie prostą kreskę, czy pięknie wypisać wszystkie literki alfabetu?
A no właśnie… Raczej nikt. Tak więc, każdy etap edukacji, a nawet ten najwcześniejszy, wydający się na bycie banalnym, jest ważny. Bo jak bez znajomości liter czytać potem książki, czy pisać wypracowania?
To po prostu niemożliwe. Kontynuując, po przedszkolu, mamy szkołę podstawową. Tam już sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana. Nie mamy samych szlaczków, literek i cyfr, ale zadania z nimi związane. Dochodzi historia, geografia, chemia, skomplikowana matematyka.
Po podstawówce, która obecnie trwa osiem lat, przychodzi czas na szkołę średnią. Może to być zawodówka, techniku lub liceum. To zależy od umiejętności i zdolności ucznia, a także od jego własnego wyboru. Tak, tu właśnie młody człowiek musi sam podjąć decyzję, która potem może mieć wpływ na jego dalsze życie. Chcesz być lekarzem, wybierasz liceum, a w nim profil o charakterze biologiczno-chemicznym. Jeśli Twoim marzeniem jest zostać prawnikiem, wybierasz kierunek związany z językiem polskim i historią.
Szkoła średnia to czas intensywnego przygotowywania się do matury lub ściśle do przyszłego zawodu. Po zawodówce, czy technikum uczniowie często już mogą podejmować pracę. Inaczej jest w przypadku liceów. Zwieńczeniem tego typu szkoły jest właśnie matura i tylko ona. Jeśli zostanie zaliczona, to dalsza ścieżka edukacji zostaje otwarta.
I co dalej? Jakie studia?
To pytanie spędza sen z powiek wielu ludziom. Czy słusznie? Być może, ponieważ jest to niezmiernie ważna decyzja, która będzie miała wielki wpływ na dalsze życie. Otóż to, człowiek w wieku dziewiętnastu lat musi zdecydować o swojej przyszłości. W związku z tym trzeba mądrze podejść do całej sprawy. Oczywiście młodzież chciałaby być samodzielna i niezależna, aczkolwiek warto wziąć również pod uwagę głos rodziców. Nie ma co się oszukiwać, że właśnie oni chcą dla swoich pociech największego dobra. Ich miłość jest po prostu bezinteresowna. Tak więc, warto przedyskutować wszystko z rodzicami.
Kto jak kto, ale oni znają swoje dzieci najlepiej, jeśli chodzi o posiadane talenty i umiejętności, a także chęć do pracy i wytrwałość w dążeniu do celu. Oczywiście, w tym wszystkim trzeba też umieć zachować swoje właśnie zdanie, tak aby nie było ono przez nikogo narzucone. Jakby nie było, to właśnie przyszły student będzie się zmagał z konsekwencjami swojej decyzji. Nie będą to ani rodzice, ani dziadkowie, ani ktokolwiek inny. Także należy słuchać głosów z zewnątrz, oczywiście, ale z rozsądkiem. O tym nie wolno zapomnieć.
Jeśli naprawdę masz duży problem jakie studia wybrać, a pomoc rodziców nie jest dla Ciebie wystarczająca, to zawsze warto się zwrócić z prośbą o radę do nauczycieli. Być może oni nawet lepiej niż ktokolwiek inny znają Twoje wady i zalety, szczególnie jeśli chodzi o sprawy związane z edukacją. Tak więc, nie wahaj się i nie krępuj, spokojnie możesz ich zapytać o radę.
Zawsze pomocni są również przyjaciele.
Oni po prostu wesprą Cię w każdym Twoim wyborze. Bardzo dobrze mieć w swoim życiu kogoś takiego.
Przy wyborze studiów, na początku zadaj sobie dwa podstawowe pytanie. Pierwsze z nich: kim chciałbym być w przyszłości? Natomiast drugie: w czym jestem dobry, jakich przedmiotów uczę się łatwością, a jakich nie? Niestety, czasem odpowiedzi na te dwa pytania mogą się wykluczać. Przypuśćmy, że jakaś dziewczyna chce być pielęgniarką.
Od zawsze pragnęła chodzić w białym fartuszku i opiekować się chorymi. Mankament jest taki, że… boi się krwi.
Widoku, zapachu i wszystkiego, co z nią związane. No niestety…
W tym przypadku, dążenie do zostania pielęgniarką mogłoby nie mieć większego sensu. Jak widać, odpowiedzenie sobie na dwa powyższe pytania, jest niezmiernie ważne. Jeśli tego nie zrobisz, możesz tylko niepotrzebnie stracić czas. A przecież czas to pieniądz i nikt nie lubi go tracić.
Wybierając studia, w tym wszystkim należy także pamiętać, że zawsze można je zmienić. Każdy zdaje sobie sprawę, że wybór kierunki, to nie zawsze prosta sprawa. Dlatego nie ma, co się martwić, kiedy zajdzie potrzeba zmiany studiów.