jaki sluz przed okresem

Jaki śluz przed okresem, a jaki przed owulacją? Na te pytania często poszukują odpowiedzi kobiety, które nie mają regularnego cyklu i trudno im określić swoje dni płodne oraz datę kolejnej miesiączki.

Dlaczego wydzielina z pochwy ulega zmianom?

Jest to spowodowane gospodarką hormonalną organizmu. W zależności od fazy cyklu, każda wydzielina pełni określone zadanie. Spośród rodzajów śluzu możemy wyróżnić:

1. Śluz owulacyjny – jest gęstawy i przeźroczysty. Swoją konsystencją przypomina śluz nawilżający pochwę w fazie podniecenie, podczas stosunku intymnego. Jego ilość może być bardzo duża. Śluz pojawiający się w okolicy owulacji ma za zadanie doprowadzić do skutecznego i bezpiecznego zapłodnienia. Składniki śluzu zabijają słabsze plemniki, by nie dopuścić do zapłodnienia przez nie komórki jajowej. Jest to swego rodzaju selekcja naturalna, minimalizująca rodzenie się potomstwa z mutacjami lub niedorozwinięciem. W śluzie owulacyjnym może również pojawić się śladowa ilość krwi. Dostaje się ona do śluzu w wyniku pęknięcia pęcherzyka Graafa w czasie uwolnienia komórki jajowej do jajowodu.

2. Wydzielina w fazie spoczynku – w fazie spoczynku, czyli w okresie między końcem miesiączki a początkiem owulacji wydzieliny jest stosunkowo niewiele. Zwykle ma ona mlecznobiały lub lekko żółtawy odcień. Ponadto nie jest ona ciągnąca się, tak jak w przypadku owulacji.

kobieta

3. Śluz przed okresem – po zakończeniu się owulacji, śluz staje się gęsty i traci przeźroczystość. Stan ten utrzymuje się aż do pierwszego dnia miesiączki.

4. Śluz wraz z krwią menstruacyjną – w czasie miesiączki wydzielina z pochwy oraz resztki śluzu mieszają się wraz z krwią menstruacyjną i złuszczonymi elementami błony śluzowej macicy. Należy pamiętać, iż wydzielina menstruacyjna nie powinna mieć nieprzyjemnego zapachu, gdyż w tym czasie bardzo trudno jest obserwować zdrowotność pochwy na jej podstawie.

5. Wydzielina spowodowana infekcją intymną – wszelkie odstępstwa zwykle są spowodowane infekcjami intymnymi. Śluz, który może wskazywać na różnego rodzaju nieprawidłowości to:
a) grudkowata wydzielina o serowatej konsystencji
b) zbyt gęsta lub zbyt wodnista wydzielina w stosunku do normalnego śluzu odpowiadającego określonej fazie cyklu u danej kobiety
c) wydzielina o nieprzyjemnym i intensywnym zapachu, może być to zapach rybny lub ropny
d) szare, zielonkawe, żółte lub różowe zabarwienie

Śluz o nieprawidłowym kolorze lub zapachu może pojawiać się w chwili czasowego osłabienia bariery ochronnej pochwy lub niewielkiej infekcji, z którą organizm sam jest w stanie sobie poradzić. Jeżeli nieprawidłowa barwa lub zapach wydzieliny pojawią się i znikną już po 24 godzinach, nie ma konieczności udania się do ginekologa. Jeśli jednak infekcja trwa kilka dni lub ma tendencje do cyklicznego nawracania, ważne jest aby skonsultować problem z lekarzem. Nieleczone infekcje intymne mogą sprzyjać rozwojowi poważnych chorób, a w niektórych przypadkach drobnoustroje wywołujące infekcję prowadzą do czasowej lub trwałej bezpłodności kobiety.

6. Krwawy śluz poza miesiączką – jeśli poza miesiączką pojawia się w wydzielinie z pochwy krew, powinno się skonsultować to z lekarzem ginekologiem. Krwawy śluz może oznaczać infekcję intymną lub poważne schorzenie np. zmiany nowotworowe w obrębie narządów intymnych.

Jaki śluz przed okresem – kiedy wydzielina ze śladami krwi nie powinna budzić niepokoju?

przed okresem

> Tuż przed okresem może pojawić się plamienie, które jest zupełnie normalne. Krwawy śluz na kilka dni przed miesiączką pojawia się u wielu kobiet i nie stanowi powodu do niepokoju.

> W czasie owulacji w śluzie może pojawić się odrobina krwi, spowodowana wcześniej już wspomnianym pęknięciem pęcherzyka Graafa w momencie uwolnienia komórki jajowej z jajnika do jajowodu.

> Po stosunku intymnym, w którym doszło do penetracji (zarówno penisem, jak i palami czy zabawkami erotycznymi). Krew w wydzielinie może wtedy oznaczać uszkodzenie błony śluzowej pochwy w wyniku tarcia. Jeśli nie występują dolegliwości bólowe ( lub występuje tyko lekki dyskomfort związany z obtarciem narządów płciowych) nie ma konieczności udania się do lekarza. Jeśli jednak po stosunku płciowym lub innej formie penetracji pochwy, pojawi się silny krwotok, konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione rodzaje śluzu można łatwo określić fazę cyklu, w którym aktualnie znajduje się kobieta. Jest to pomocne nie tylko podczas planowania rodziny, ale również przy codziennych czynnościach, takich jak wizyty na basenie czy planowanie wakacji.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here