jaki laptop do 3000

W 2018 roku ciężko już o swobodny wybór jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego. Zalewa nas masa producentów. Każdy w swojej ofercie posiada masę urządzeń. Jeśli chodzi o laptopy to nie jest inaczej. Ciężko znaleźć coś sensownego nie mając o tym wiedzy.

Natomiast zasadnicze pytanie brzmi jaki laptop do 3000 zł?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie do czego potrzebujemy takiego urządzenia. Inny sprzęt będzie odpowiedni dla osoby pracującej w biurze, nie potrzebującej mocnej karty graficznej, za to mocnego procesora i dużej pamięci ram oraz rom. Gracz natomiast będzie potrzebował dedykowanej karty graficznej oraz mocnego procesora kosztem pamięci wewnętrznej czy też jakości wykonania urządzenia.

Aktualnie na rynku istnieje wiele producentów produkujących laptopy.
Głównymi i przodującymi markami w chwili obecnej są m.in. Dell, Hp, Lenovo, Asus oraz Acer. Ostatnimi czasy możemy jednak zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń chińskich producentów. Nie bez powodu tak jest. Mniej znani producenci nie wydają tyle pieniędzy na reklamy, ale inwestują je w lepsze podzespoły w swoich urządzeniach. Reasumując, za tą samą cenę otrzymamy urządzenie chińskiego producenta o lepszych parametrach niż renomowanej marki. Świetnym przykładem jest tutaj marka Chuwi, która ostatnio zrobiła sporo zamieszania na rynku.

Wróćmy natomiast do głównego pytania. Jaki laptop wybrać do 3000 zł?
Na początku podzielmy to na dwie grupy. Laptop dla osób potrzebujących go do szkoły, pracy, na spotkania biznesowe. Takie osoby potrzebują laptopa świetnie wykonanego, z niezłym wyświetlaczem, odpowiednimi złączami oraz klawiaturą, która zapewni wygodne pisanie przez wiele godzin. Drugą grupą będą laptopy dla graczy. Z różnymi bajerami oraz jak największą wydajnością.

Laptop dla ucznia, biznesmena

laptop do 3000

W tej kategorii głównie skupiłbym się na wyglądzie laptopa. Takie urządzenie powinno być świetnie zbudowanie, najlepiej z metali, które po odpowiedniej obróbce świetnie wyglądają. Ważną cechą jest też matryca. W tej cenie powinniśmy dostać wszystko co najlepsze. Totalne minimum to rozdzielczość FULL HD, ale bardzo miło było by spotkać wyższe rozdzielczości. Ekran powinien być matowy aby nie odbijał światła prosto w nasze oczy.

Koleją ważną kwestią jest serce urządzenia, czyli procesor. W cenie 3000 zł możemy rozglądać się już za procesorami klasy I5 8 generacji. Taki procesor zapewni nam bardzo płyną pracę. Przeglądanie internetu będzie piekielnie szybkie. W dzisiejszych czasach warto też zwrócić uwagę na ilość pamięci ram. Wydaje mi się, że 8 GB byłoby wystarczające, ale można pokusić się nawet o 16 GB. Zapewni to nam komfort w przeglądaniu internetu. Będziemy mogli otworzyć praktycznie tyle kart ile tylko będziemy chcieli.

Kolejną kwestią, o której wspomnę będzie oczywiście karta graficzna. W komputerze do tych zastosowań nie powinniśmy zwracać na to uwagi. , Karta zintegrowana w procesorze i5 8 generacji, powinna spokojnie poradzić sobie z filmami nawet w rozdzielczości 4K, wiec nie ma się o co martwić. Ostatnią i według mnie najważniejszą rzeczą na którą powinniśmy zwrócić uwagę będzie dysk twardy. I tutaj tylko i wyłącznie należy brać pod uwagę dyski SSD. Najlepiej w jak największej pojemności. Myślę, że 240 GB to takie minimum, ale spokojnie da się wyrwać nawet większy dysk.

Podsumowując:
Laptop dla ucznia czy biznesmena powinien być szybki, kompaktowy, wykonany z dobrych materiałów i wygodny w użytkowaniu.

Laptop dla gracza

laptop

Tutaj najważniejszym kryterium będzie zdecydowanie wydajność. Gracze raczej mniej uwagi poświęcają na jakość wykonania czy takich bajerów jak na przykład czytnik linii papilarnych. Zacznijmy więc od procesora. Należy tutaj szukać wydajnej jednostki, nie tak energooszczędnej jak wyżej, ale wydajniejszej. Karta graficzna wbudowana w procesor nie powinna na obchodzić. Do laptopa dla gracza i tak powinniśmy mieć kartę dedykowaną chociażby od Nvidii z minimalną ilością v-ram wynoszącą 2 GB.

Pozwoli nam to na komfortowe granie w najnowsze tytułu. Warto też się wyposażyć w przynajmniej 8 GB ram, aby nie ograniczać wydajności komputera. Wybierając dysk twardy powinniśmy zastanowić się co ma dla nas większe znaczenie. Czy może szybkość włączania się systemu i poszczególnych aplikacji, czy może potrzebujemy więcej miejsca na nasze gierki. Dyski SSD 120 GB kosztują prawie tyle samo co 1 TB HDD. Należy więc mądrze wybierać.
Podsumowując:
Dla gracza liczy się przede wszystkim wydajność i przy wyborze laptopa powinniśmy zwrócić uwagę na procesor i grafikę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here