Bez grzałki nie ma mowy o aranżacji akwarium. Zadaniem tych niewielkich urządzeń jest utrzymywać na stałym poziomie temperaturę w obrębie całego zbiornika. Ma to duży wpływ na warunki życiowe, w których rozwijać się będą mieszkańcy akwarium. Zbyt wyziębiony zbiornik może doprowadzić do szybkiej śmierci Twoich żyjątek, podobnie zresztą jak nadmiernie wysoka temperatura. Dlatego jeszcze na etapie planowania zakupu akwarium należy uwzględnić grzałkę na swojej liście. Poniżej przyglądamy się wykorzystaniu grzałek w akwariach słodkowodnych oraz udzielamy porad związanych z ich montażem i doborem. Dowiesz się jak znaleźć idealne miejsce na montaż grzałki oraz jak obliczyć zapotrzebowanie zbiornika na moc grzewczą.
Grzałka i jej montaż – kilka porad praktycznych
Grzałki akwariowe to zazwyczaj podłużne, metalowe urządzenia, których kształt przypomina cienką tubę. Powierzchnia grzałki jest wyścielona materiałem łatwo przewodzącym ciepło, a jednocześnie odpornym na oddziaływanie wody. Najczęściej, są to stopy metali nierdzewnych, które będą transmitować energię cieplną do swego otoczenia. W ten sposób wytworzona wewnątrz urządzenia energia cieplna zostaje szybko uwolniona oraz spożytkowana na potrzeby całego zbiornika.
By mieć pewność, że grzałka pracuje w stopniu optymalnym, warto dokładnie zastanowić się nad jej montażem i wybrać miejsce gwarantujące optymalną transmisję ciepła. Warto unikać miejsc otoczonych zbyt dużą liczbą ozdób lub innych akwarystycznych obiektów, które będą niepotrzebnie absorbować produkowane ciepło. O wiele lepiej wypadają grzałki montowane w miejscu pustym, wokół którego nie znajdują się żadne przedmioty ani rośliny.
Montaż grzałki odbywa się za pomocą zwykłego mechanizmu przyssawkowego. Po dociśnięciu do powierzchni ścianki akwarium, przyssawki wytwarzają niewielki podciśnienie, wystarczające do utrzymania całego urządzenia w wybranym miejscu.
Grzałki mniej i bardziej przydatne – oraz jak je rozróżnić
Przeglądając sklepowe półki, szybko zauważysz, że ofertę dostępnych grzałek można od siekiery podzielić na dwie główne kategorie. W pierwszej znajdują się urządzenia pozbawione termostatu, które pracują automatycznie i przez cały czas. W drugiej – znajdują się urządzenia posiadające dodatkowo termostat, czyli wysoce przydatny mechanizm odpowiedzialny za utrzymywanie temperatury w zbiorniku na stałym, takim samym poziomie. Grzałki z termostatem oferuje sklep internetowy Aquael, lider wśród akwarystycznych e-sklepów.
Kryterium różnicującym dostępne grzałki jest także ich moc, która przekłada się na intensywność pracy urządzenia. Wybierając moc grzałki, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa główne czynniki. Pierwszym jest sam rozmiar zbiornika – im będzie on większy, tym silniejszej grzałki będziesz potrzebować. Najczęściej przyjmuje się, że na każdy litr wody powinien przypadać 0,5-1 W mocy grzałki.
Drugim ważnym czynnikiem jest stopień zabezpieczenia termicznego pomieszczenia, w którym znajduje się akwarium. Im będzie ono lepiej odizolowane od wpływu pogody oraz ocieplone, tym lepiej dla Ciebie i Twojego zbiornika. W dobrze ogrzanych pomieszczeniach można postawić akwarium wyposażone w nieco słabszą grzałkę, bez obaw o destrukcyjny wpływ dobowych skoków temperatury.