Kosmetyki z apteki nie tylko pielęgnują, ale posiadają także właściwości lecznicze. Polecane są do skóry z problemami.
Zalety kosmetyków z apteki
Kosmetyki z apteki, określane także jako dermokosmetyki, to produkty do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, które są połączeniem tradycyjnych kosmetyków z substancjami leczniczymi. Powstają we współpracy lekarzy dermatologów, kosmetologów i chemików, a cały proces ich tworzenia jest poddawany szczegółowym kontrolom i weryfikacjom biometrologicznym. Dermokosmetyki przed wprowadzeniem na rynek przechodzą wiele testów i badań klinicznych, które potwierdzają ich właściwości i skuteczność.
Zaletą kosmetyków z apteki jest ich działanie lecznicze. W składzie mają substancje aktywne biologicznie podobne do leków. Ich przeznaczeniem jest pielęgnacja skóry z problemami dermatologicznymi: atopowym zapaleniem skóry, alergią, wszystkimi rodzajami trądziku i łuszczycą. Dermokosmetyki są odpowiednie dla cery wrażliwej, naczynkowej, suchej, łojotokowej i skłonnej do podrażnień.
Inną wartością kosmetyków z apteki jest ich skład. Produkty nie zawierają konserwantów, sztucznych substancji zapachowych i barwników, dzięki czemu są bezpieczne, hipoalergiczne i nie powodują podrażnień. Dermokosmetyki łagodzą, odbudowują naskórek, nawilżają, chronią naturalny płaszcz lipidowy i odżywiają skórę. Z tego powodu zaleca się, aby wszyscy używali ich do codziennej pielęgnacji. Przeznaczone są także dla noworodków, niemowląt i dzieci.
Gdy kupuje się kosmetyk w aptece, można liczyć na profesjonalną poradę farmaceuty, który został przeszkolony w zakresie działania, właściwości i skuteczności dermokosmetyków w poszczególnych problemach skórnych. Dzięki temu pomoże właściwie dobrać produkt do rodzaju cery.
Jakie składniki zawierają dermokosmetyki?
Kosmetyki z apteki zawierają tylko substancje, które mają udowodnione pozytywne działanie na skórę. Zalicza się do nich:
- kwas pantotenowy (pantenol) – łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację naskórka;
- witaminę E – pobudza wzrost nowych komórek naskórka i działa przeciwzapalnie;
- olej z awokado – dostarcza skórze nienasyconych kwasów tłuszczowych;
- silikony – ochraniają naturalną warstwę lipidową stanowiącą barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;
- glicerynę – wiąże wodę w głębokich warstwach skóry i zapobiega jej odwodnieniu;
- substancje pochodzenia roślinnego – działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie;
- masło shea – zmiękcza skórę i uzupełnia naturalną warstwę lipidową.