Opieka nad osobą starszą – wyobrażenia a rzeczywistość

Opieka nad seniorem ma wiele zalet, niemniej nie można zapominać o związanych z nią problemach. Osoby starsze w zależności od wymagań i indywidualnych preferencji dotyczących troski o nie, bywają niezwykle przyjazne, ale również wymagające. Wyobrażenia związane z kuratelą nad staruszkami bywają bardzo różnorodne i często wyjątkowo sprzeczne. Prawdą jest jednak, że nasze podejście determinuje to, z jakim nastawieniem przystępujemy do tej ciężkiej, ale pięknej jednocześnie pracy.

Opieka skoncentrowana na podopiecznym

Każdy emeryt to indywidualna osobowość, posiada własne preferencje, prawo do bycia wysłuchanym. Niestety spełnienie wszelakich wymagań może okazać się bardzo trudne dla wielu opiekunów. Osoby w podeszłym wieku z racji na częste problemy zdrowotne, kłopoty z poruszaniem się i inne uciążliwości, potrzebują zaangażowania w pomoc. Ważne jest poświęcenie im czasu, wysłuchanie, zrozumienie – te małe rzeczy mają ogromne znaczenie w opiece nad nimi. Nawiązanie relacji bywa trudne i niekiedy wymaga czasu, jednak jest kluczowe dla lepszego zrozumienia podopiecznego i jego potrzeb.

Godność osób starszych

Życie wraz z wiekiem nie staje się łatwiejsze, a wielu seniorów odczuwa ból, smutek, znudzenie i samotność. Ich poczucie własnej wartości staje się zagrożone, w szczególności u osób, które z czasem potrzebują opieki w większości czynności osobistych. Nietrzymanie moczu czy problemy z samodzielną kąpielą są wstydliwe, dlatego opiekun w tej sytuacji musi wykazywać się szacunkiem, a także szybkością i niezawodnością pomocy udzielanej w tych krępujących momentach.

Problemy ze zrozumieniem

Dla wielu osób empatia w stosunku do drugiego człowieka wydaje się błahostką, jednak nawet najmilsza pani w podeszłym wieku może przechodzić momenty, w których jest bardzo zgryźliwa i zapomina o wszystkim. Wielu podopiecznych z wiekiem dziecinnieje. Te sytuacje bywają trudne, wymagają sporych pokładów cierpliwości. Zadaniem opiekunki jest okazanie zrozumienia, a jednocześnie nie pozwolenie, by chory wszedł jej na głowę. Wyręczanie pacjenta we wszystkich czynnościach może wydawać się wspaniałomyślne, jednak w rzeczywistości wyrządza mu krzywdę.

Prywatność i poufność mogą być wyzwaniem

Prywatność to podstawa każdego rodzaju opieki, a w przypadku staruszków jest ona szczególnie istotna. Informacje o ich chorobach i  problemach powinny być zawsze traktowane z pełną poufnością. Starsze osoby często potrzebują wsparcia emocjonalnego, zwłaszcza gdy pojawiają się w ich życiu trudne przejścia rodzinne. Opiekun nie powinien angażować się w żadne spory, a już na pewno nie powinien o nich wspominać.

Problemy w zakresie komunikacji

Rozmowa to nie lada wyzwanie dla wielu podopiecznych, zwłaszcza tych, którzy doznali udaru mózgu, mają problemy ze słuchem lub chorują na Parkinsona. Opiekunowie nie mogą w tym wypadku liczyć na na długie pogawędki, opowieści rodzinne i wspólne dowcipkowanie. Wówczas niezbędna jest systematyczna praca i rehabilitacja, by senior choć częściowo wrócił do sprawności lub by jego stan się nie pogarszał. Obcowanie z chorymi wymaga umiejętnego komunikowania się w różny sposób – czasem także niekonwencjonalny.

Praca opiekunki nie należy do najłatwiejszych. Wejdź na  www.friggawork.pl, by dowiedzieć się więcej o tym zajęciu i rozpocząć własną ścieżkę kariery.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here