jakie buty w góry

Niezależnie od pory roku, wycieczka w góry to świetny pomysł na spędzenie aktywnego dnia. Góry zachwycają swym pięknem, niezapomnianymi widokami. Dzięki górskim wyprawom poprawimy swoją kondycję, zadbamy o zdrowie i odporność oraz nacieszymy dzikimi krajobrazami po monotonii miast. Musimy pamiętać że góry są piękne ale bywają też niebezpieczne. Możemy uchronić się przed wieloma niebezpieczeństwami dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do naszej wycieczki. Zaplanujmy dobrze nasze wyjście, mierzmy siły na zamiary, a nasza wyprawa będzie czystą przyjemnością

O czym warto pamiętać wychodząc na wędrówkę górską?

Oceńmy swoją kondycję i sprawność fizyczną obiektywnie, dobierzcie trudność i długość szlaku do swoich możliwości. Przed wyborem szlaku zawsze należy sprawdzić jego poziom trudności i czas przejścia. Sprawdźmy warunki pogodowe, w szczególności wiosną, jesienią i zimą.
Przygotujmy odpowiednie ubranie i buty. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z aktywnością w górach czekają nas zakupy.

Nigdy nie wybierajcie się na szlak w tenisówkach czy klapkach! Buty trekkingowe niestety są niemałym wydatkiem, ale kupujemy je raz na kilka lat, także rozpoczynając przygodę z górami to taki zakup będzie wskazany.

Zatem jakie buty w góry wybrać?

Czym kierować się w wyborze butów górskich? Nie ma jednych butów do wszystkiego. Buty idealne latem i jesienią nie nadają się do wyjść w góry zimą i odwrotnie. Te zimowe nie nadają się na letnie upały. W butach górskich spotkamy się z oznaczeniem sztywności podeszwy. I tak literą A oznaczone są buty miękkie i wygodne na lekkie spacery do litery D – dla wspinaczy, przeznaczone na teren poza szlakami. Pomiędzy mieszczą się wszelkie kombinacje sztywności i przeznaczenia butów. Niestety nie tylko na sztywność podeszwy należy zwracać uwagę, wybór nie będzie więc taki prosty.

buty w góry

Najważniejsza dla użytkownika będzie wygoda i funkcjonalność butów. Aby je odpowiednio dobrać odpowiedzieć musimy sobie na pytania, w jakie góry i w jakich miesiącach mamy zamiar chodzić. Czy będą to jednodniowe wycieczki, czy kilkudniowe trekkingi? Czy zamierzasz wybierać się w góry w trudnej deszczowej pogodzie?

Jeśli nie zamierzamy chodzić w bardzo trudnym terenie ,planujemy raczej spokojne, jednodniowe wycieczki w Tatry, Beskidy to być może lepszą (a na pewno tańszą) opcją będą półbuty z miększą podeszwą, zapewniającą lepszą przyczepność niż półbuty z podeszwą twardą i sztywną. Czasy, gdy but w góry na lato musiał być za kostkę, już minęły. Na buty za kostkę zdecydujmy się jeśli planujemy długie trekkingi w trudnym terenie i z ciężkim plecakiem. W trudnych, mokrych warunkach, poza szlakiem lub w błocie. Pamiętajmy też, że nowe buty które ubierzemy na całodzienną wycieczkę prawie na pewno obetrą nam stopy. Buty należy rozchodzić wcześniej, wyjść w nich do parku lub pochodzić nawet po domu.

Buty w góry powinniśmy wybierać z rozsądkiem. Pamiętajmy, że szlaki górskie są często bardzo wymagające, a trekking w nieodpowiednim obuwiu może skończyć się kontuzją, na przykład skręceniem kostki. Postąpimy odpowiedzialnie, wybierając obuwie trekkingowe z oferty znanych i doświadczonych w świecie marek, które wyspecjalizowały się w produkcji butów przeznaczonych specjalnie do górskich wyjść i sportów górskich. Przy sportach górskich warto wspomnieć, że dla osób regularnie biegających góry są świetnym miejscem na trening biegowy. Do biegu po górach wybierajmy lekkie półbuty (maksymalnie 350 gram) z bardzo dobrym bieżnikiem na podeszwie. W butach przeznaczonych do biegów górskich najważniejsza jest wygoda.

Kolejny element to odpowiedni strój. Dobrany do pory roku i panującej pogody, najważniejsze aby był wygodny. Ubieramy się zawsze na cebulkę, aby w razie potrzeby móc się rozebrać lub ubrać cieplej. Wychodząc na szlak nie możemy zapomnieć o kurtce, która ochroni nas przed deszczem, wiatrem oraz będzie przepuszczać powietrze, tak abyśmy się w niej nadmiernie nie pocili.

buty w góry i plecak

Wybierając spodnie musimy pamiętać o tym, aby nie krępowały ruchów oraz były wygodne. Postawmy na sportowy model z technicznych materiałów, który szybko schnie i jest wygodny. Zrezygnujmy raczej ze spodni typu jeans. Jesienią i wiosną, mimo ładnej pogody, zabieramy do plecaka czapkę i rękawiczki – w górach pogoda zmienia się tak szybko że mogą się nam nieoczekiwanie przydać.

Przygotujmy dobrze zapakowany plecak, z latarką – nawet jeśli wycieczka na się skończyć wczesnym popołudniem przygotujmy się na nieoczekiwane zdarzenia. Plaster, bandaż, nożyczki w razie otarć i skaleczeń. Mapa z dobrze oznaczonymi szlakami. Warto zabrać też kijki trekkingowe które ułatwią nam pokonanie mocniejszych podejść.
Oczywiście zabieramy odpowiednią ilość wody, w chłodne dni termos z ciepłą herbatą i kanapki.
Tak przygotowani śmiało ruszamy w góry

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here