Co zrobić, gdy nie stać nas na mieszkanie lub dom?

Wielu młodych ludzi, wkraczających w dorosłość, boryka się z problemem braku własnego lokum. Ceny wynajmu są porażające, a uzyskanie wysokiego kredytu hipotecznego na kupno mieszkania to czasem marzenie ściętej głowy. Jest jednak trzecie wyjście: gotowe tanie domy.

Z czym to się je?

Gotowe domy to w rzeczywistości obiekty, które wznosi się z gotowych elementów, czyli nie zaczynamy od początku, cegła po cegle, lecz łączymy ze sobą prefabrykaty. W praktyce wygląda to tak, że na miejsce przeznaczenia przyjeżdża szkielet przyszłego domu, a zadaniem konstruktorów jest integralne połączenie poszczególnych elementów układanki, czyli ścian, stropów, części dachu itp.

Domy powstałe z prefabrykatów są dużo tańsze niż budynki wznoszone tradycyjnymi metodami, ponieważ takie obiekty wykorzystują drewno, czy płyty włóknowo- gipsowe. Tani i ułatwiony jest również transport takich materiałów. Prefabrykaty wykonywane są w sterylnych warunkach w zamkniętych halach, dzięki czemu powstawanie domów może mieć miejsce przez cały rok.

Domek w stylowej miniaturce

Gotowe tanie domy mają często bardzo niewielkie metraże, porównywalne do kawalerek w blokach. Różnica polega jednak na tym, że nowoczesne kawalerki potrafią nieźle szarpnąć po kieszeni, nawet, jeśli w grę wchodzi kupno na raty, zaś domy z prefabrykatów legitymują się atrakcyjnymi cenami. Nawet przy opcji ratalnej gotowe domki wychodzą dużo taniej. Przykładowo bowiem przeciętna rata kredytu hipotecznego za niewielkie mieszkanie wynosi ok. 1000 zł, zaś za gotowy domek o podobnym metrażu, może wynosić nawet o połowę mniej.

Kusząca cena gotowych tanich domów nie determinuje gorszej jakości. Wręcz przeciwnie, domy te są wyjątkowo trwałe i funkcjonalne, a przy tym tworzą wysublimowane kompozycje o nieco futurystycznych formach. Tanio w żadnym wypadku nie oznacza więc skromnie, nieestetycznie, czy nienowocześnie. Poszczególne domki z prefabrykatów tworzą prawdziwe dzieła sztuki architektonicznej.

Na czym jeszcze można zaoszczędzić?

Zyski nie kończą się wraz z nabyciem gotowego domku, lecz sięgają znacznie dalej. Oszczędzamy bowiem na codziennym życiu, np. płacąc mniejsze rachunki za zużycie energii.

Domeną gotowych tanich domów jest bowiem dbałość o środowisko przyrodnicze oraz korzystanie z praktycznych, ekologicznych rozwiązań, które mają za zadanie zminimalizować wydatki. W ten sposób można przez kolejne lata powetować sobie środki zainwestowane w sam obiekt. Gotowe tanie domy są zatem alternatywą dla wszystkich tych, którzy martwią się, iż nigdy nie będzie ich stać na własne cztery kąty i będą musieli do końca życia płacić komuś za wynajem podrzędnego mieszkanka, wyrzucając de facto pieniądze w błoto.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here