Jak zmusić alkoholika do leczenia odwykowego

Teoretycznie nie da się kogokolwiek do czegokolwiek zmusić. Jeżeli mowa o człowieku dorosłym, który samodzielnie dokonuje swych wyborów i podejmuje osobiste decyzje, nie ma szans na to, aby bez jego wiedzy nakazać mu coś, co wpłynąć ma na zmianę jego dotychczasowego życia. Szczególnie trudne jest w związku z tym zwalczanie problemu alkoholizmu.

BĄDŹ WYTRWAŁY W WALCE Z UZALEŻNIENIEM TWOJEJ BLISKIEJ OSOBY

Musisz być zdeterminowany w walce z uzależnieniem.

Jako rodzina musimy jednak pamiętać, że nasza bliskość jest wówczas uzależnionemu bardzo potrzebna. Nie poddawajmy się w dyskusjach z nim, toczeniu rozmów o jego nałogu, specjalnie po to, żeby pokazać mu, iż ma problem z procentami. Dzięki temu skłonimy go, do podjęcia walki o swoje zdrowie i życie. Wsparcie w tym trudnym momencie jest kluczowym aspektem, mającym wpływ na powodzenia działania terapii.

Jak przygotować się do rozmowy z alkoholikiem?

Zanim jednak zaczniemy wdawać się w dialog z nałogowcem, musimy do tego typu dyskusji właściwie się przygotować. Warto zaczerpnąć wiedzy ogólnodostępnej na stronach specjalistycznych poświęconych walce z nałogiem. Jeśli wolisz praktyczne rady, poszukaj osób w podobnej sytuacji do twojej, na forach internetowych, portalach społecznościowych. Praktyczne opisane sytuacje z codziennej walki ze współuzależnieniem osób o różnym statusie społecznym, materialnym to jedynie czubek góry lodowej, którą można znaleźć na forach tematycznych poświęconych alkoholizmowi. Jeśli zależy Ci na doskonałym przygotowaniu, zawsze możesz skorzystać z pomocy terapeuty. Wskaże Ci kierunki, w których kierować się podczas rozmowy, na które argumenty zwrócić szczególną uwagę, a jakie pominąć.

Skuteczna forma skłonienia uzależnionego do leczenia.

Skuteczną formą skłonienia uzależnionego do walki o siebie jest między innymi notoryczne podkreślanie, że jest on pod wpływem działania nałogu. Nie chodzi o to, aby go krytykować, ale żeby mu uzmysławiać konkretne momenty, w jakich nałogowiec poddaje się swej chorobie. Być może w ten sposób dotrze do niego, że pogrąża się w ciągu i rujnuje życie sobie oraz najbliższym. Starajmy się za wszelką cenę podkreślać mu negatywne sutki picia.

W końcu warto również wspomnieć o alternatywie, jaką może być aktywność fizyczna. Z reguły sport pozwala wyrobić charakter, a przede wszystkim determinację w dążeniu do obranego celu i samozaparcie. Te cechy jak najbardziej przydają się także w przypadku walki z alkoholizmem.

Równie ważny jest czas spędzany z rodziną, nie warto odwracać się od uzależnionego ze względu na trudności w nakłonieniu go na terapię. Bez wsparcia rodziny, pokonanie nałogu jest zdecydowanie trudniejsze. Przy okazanej trosce ze strony rodziny, zwiększa się szansa, że uzależniony dostrzeże, że posiada problem, z którym nie musi radzić sobie sam. Każdy uzależniony, chcący pokonać nałóg może skorzystać z bogatej oferty ośrodków leczniczych, gdzie otrzyma profesjonalną pomoc.

Po wyczerpaniu wszystkich powyższych form wsparcia, szansa na zwiększenie szansy na udział bliskiej nam osoby w terapii, powinna być zdecydowanie wyższa.

REALIZACJA POWYŻSZYCH FORM WSPARCIA ZWIĘKSZA PRAWDOPODOBIEŃSTWO PODJECIA WALKI PRZEZ OSOBĘ UZALEŻNIONĄ

Kiedy wszystkie powyższe formy wsparcia już zrealizujemy, większe jest prawdopodobieństwo, że osoba chora „opamięta się” i zorientuje, że wymaga profesjonalnego leczenia odwykowego.

Dowiedz się dlaczego tak trudno zdecydować się na leczenie alkoholizmu: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/dlaczego-tak-trudno-zdecydowac-sie-na-leczenie-alkoholizmu/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here