Dieta Dukana

Dieta Dukana czyli inaczej dieta białkowa. Filozofia tej diety opiera się na założeniu, że liczenie kalorii wcale nie musi oznaczać spadku masy ciała. Utrata wagi ma być powodowana przez spożywanie głównie produktów białkowych. Ta dieta dostarcza organizmowi wszystkich składników odżywczych i sprawia, że osoba która ją stosuje nie odczuwa głodu.

Co to jest dieta Dukana?

Dieta Dukana jest inaczej nazywana dietą proteinową. Została opracowana przez francuskiego lekarza Pierre’a Dukana (stąd nazwa diety). Głównym założeniem tego sposobu odżywiania jest spadek wagi na skutek zmiany nawyków żywieniowych. W czasie tej diety nie ma konieczności liczenia kalorii i prowadzenia głodówki. Pierre Dukan zaleca, aby zachować proporcje między substancjami odżywczymi, których dostarczamy organizmowi – białkami, tłuszczami i cukrami. Stosunek między nimi powinien wynosić odpowiednio 5:3:2. Dieta Dukana zapobiega zatrzymaniu wody w organizmie, dlatego jej efekty można zaobserwować szybko, co działa motywująco.

Dieta ta składa się z czterech etapów

•Po pierwsze radykalne odchudzanie i oczyszczanie organizmu, które trwa około 5 dni.
•Faza druga to łagodny spadek wagi. Ma ona doprowadzić do utraty pożądanej liczby kilogramów. Trwa tak długo, aż uda się osiągnąć zamierzony efekt.
•Kolejny etap to utrwalenie wagi, który ma na celu uniknięcie efektu jojo. W fazie tej można stosować już bardziej urozmaicony sposób żywienia. Długość tej fazy zależy od tego, jak duża była utrata kilogramów.
•Ostatni etap to stabilizowanie wagi, kiedy to już prawie całkowicie wraca się do normalnych posiłków z jednym białkowym dniem tygodnia.
Dieta Dukana bywa nazywana dietą cud. Dietetycy uważają, że daje najszybsze efekty u mężczyzn, którzy są oporni na odchudzanie. Należy jednak pamiętać, że nie jest to odpowiedni sposób na odżywianie się przez całe życie.Ten sposób odżywiania nazywany jest również dietą cud, gdyż już po miesiącu można zauważyć efekty. Odpowiednio dobrane składniki sprawiają, że osoba która ją stosuje po upływie 30 dni może stracić nawet 10 kilogramów. Warunkiem takiego spadku jest oczywiście ścisłe przestrzeganie zaleceń. Przez to dieta jest bardzo efektowna, a osoba która ją stosuje. czuje się zmotywowana do walki o wymarzoną sylwetkę szybkimi efektami. Oczywiście nie da się podać ile schudnie każdy, kto podejmie się tej diety – wszystko zależy od predyspozycji oraz determinacji.

dieta białkowa rozwiązaniem na masę mięśniową

Wady diety Dukana

Dieta białkowa ma kilka wad. Jej minusem jest konieczność restrykcyjnego przestrzegania niezbyt różnorodnego jadłospisu, co może być monotonne i zniechęcać do jej kontynuowania. Choć należy ona do grupy skutecznych diet odchudzających, obserwuje się skutki uboczne, takie jak:
1. uczucie zmęczenia i osłabienie organizmu (na pierwszym etapie diety), co wynika z jedzenia wyłącznie produktów wysokobiałkowych,
2. zaparcia prowadzące do hemoroidów,
3. wzrost poziomu cholesterolu we krwi,
4. zakwaszenie organizmu jako wynik niedoboru witamin (z grupy B, witaminy C i PP) i minerałów (miedzi, cynku, selenu) na skutek usunięcia produktów pełnoziarnistych z jadłospisu,
5. obciążenie nerek i wątroby.
Nie zaleca się diety Dukana kobietom w ciąży i nastolatkom przechodzącym okres dojrzewania. Nie powinny jej stosować osoby borykające się z problemami ze strony układu pokarmowego. Podobno dieta białkowa może sprzyjać wystąpieniu chorób stawów, osteoporozy i bólu mięśni. Konsekwencją mogą być też zaburzenia metabolizmu. Zatem jak bezpiecznie schudnąć? Należy równolegle do wprowadzenia diety nawadniać organizm i dostarczać mu błonnika, co zapobiegnie zaparciom. Dawkę witamin i mikroelementów zapewnią warzywa i owoce.

[Głosów:2    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here