Schorzenia dotyczące gruczołu tarczycy najczęściej dotykają kobiety.
Nie oznacza to oczywiście, że i mężczyźni nie mogą się z nimi borykać. Okazuje się, że nieprawidłowa praca tego gruczołu może wystąpić bez względu na wiek. Coraz częściej choroby tarczycy diagnozuje się u dzieci. Pamiętajmy, by nie bagatelizować już pierwszych objawów, przecież praca tarczycy wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To głównie ten gruczoł odpowiada za gospodarkę hormonalną. Poznaj objawy, które pojawiają się najczęściej. Jeśli zauważasz je u siebie bądź swoich bliskich, nie zwlekaj, tylko zapukaj do gabinetu endokrynologa.
Najczęściej występujące objawy nieprawidłowej pracy tarczycy
Endokrynolodzy zwracają uwagę na fakt, że gruczoł tarczycy nie zawsze daje znać o nieprawidłowościach swojego funkcjonowania. Schorzenie może rozwijać się bez żadnych objawów, przez co chory nie ma możliwości szybkiego reagowania. To dlatego zaleca się przeprowadzanie rutynowych badań tarczycy przynajmniej raz w roku. Wystarczy wpisać hasło typu „usg tarczycy warszawa”, by znaleźć w okolicy placówkę, w której można takowe wykonać. W profilaktyce stosuje się przede wszystkim badanie ultrasonograficzne gruczołu oraz podstawowe badania krwi, ze wskazaniem na TSH, FT3 oraz FT4. To one wskazują stężenie hormonów, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.
Co ważne, objawy, które mogą występować wraz ze schorzeniem tarczycy, są różne, jeśli pod uwagę weźmiemy rodzaj zaburzenia gruczołu tarczycy. Endokrynolodzy najczęściej wskazują guzy w obrębie gruczołu, niedoczynność albo nadczynność. Wszystkie te schorzenia charakteryzują się innymi symptomami.
Udaje się jednak wskazać objawy, które dla chorób tarczycy są najbardziej charakterystyczne. Oczywiście nie wszyscy chorzy od razu interpretują je odpowiednio, bo szereg symptomów może pojawiać się również przy występowaniu innych schorzeń. Bardzo często problemy z tarczycą są bagatelizowane, a objawy uznawane za efekt przemęczenia bądź stresu.
Do najczęściej pojawiających się dolegliwości w obliczu chorób gruczołu tarczycy zalicza się:
– senność,
– uczucie gorąca bądź zimna,
– apatię bądź nerwowość, agresję, nadpobudliwość,
– nagły wzrost albo spadek wagi,
– bezsenność,
– uczucie niepokoju, lęku,
– kołatanie serca,
– drżenie dłoni,
– powiększenie obwodu szyi.
Dolegliwości nie muszą występować jednocześnie, indywidualne jest również ich natężenie. Pamiętajmy, że w przypadku nadczynności bądź niedoczynności tarczycy, można ten problem z łatwością zwalczyć. Chory musi rozpocząć terapię farmakologiczną, która wyreguluje produkcję hormonów – obniży ją lub zwiększy.
Rzadziej wykonuje się inwazyjne operacje, te dotyczą głównie występowania guzów o charakterze złośliwym. Tarczycę atakuję niezwykle często wole tarczycowe. Są to jednak guzy o charakterze łagodnym i najczęściej nie wymagają nawet leczenie. Te nie dają żadnych objawów, dlatego zaleca się jedynie ich obserwację.