Jak radzić sobie z objawami alergii?

Alergia we współczesnych  czasach uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Coraz większe zmiany w środowisku naturalnym oraz zanieczyszczenie powietrza, ziemi czy nawet pożywienia przyczyniają się do zmian, które zachodzą również w naszym organizmie. Niestety, większość alergii daje nieprzyjemne objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie czasem nawet przez cały rok.

Na szczęście istnieje obecnie sporo sposobów na radzenie sobie z alergia jako przypadłością. Mowa rzecz jasna o lekach, ale nie tylko – oczyszczacze powietrza dla alergika są wybierane coraz chętniej i łączone z oczywistymi metodami zapobiegania objawom, tj. unikaniem ekspozycji na alergen. Sprawdźmy, jak wyglądają wszystkie sposoby walki z alergią.

Diagnoza i leczenie

Na początek, jeśli podejrzewamy u siebie alergię (np. sezonową, na pyłki), powinniśmy udać się do alergologa, który zleci wykonanie testów alergicznych. Pozwoli to dopasować ewentualne leczenie do okresu, w którym alergeny są szczególnie aktywne w środowisku. To też istotne przy wyborze filtra do oczyszczacza powietrza dla alergików – musi on zatrzymywać konkretne alergeny i pozytywnie wpływać na temperaturę i wilgotność otoczenia.

Pamiętaj o spacerach, ale…

W domu podstawą jest regularne wietrzenie – zastałe powietrze ma w sobie sporo roztoczy kurzu i stanowi idealne warunki do rozwoju zarodników pleśni i grzybów. Przebywanie na łonie natury działa kojąco na wiele objawów, ale nie w przypadku alergii na pyłki. W jej obliczu najlepiej wychodzić na dwór wieczorem, a nie rano. Wskazane są spacery po deszczu, a nie w suchy i wietrzny dzień, gdy alergeny doskonale się przenoszą w powietrzu. W okresie pylenia najlepiej zrezygnować z jazdy na rowerze czy wspinaczki, bo intensywne oddychanie wprowadza do organizmu większą ilość pyłków.

Sprzątanie – głównie na mokro

Im większa wilgotność (oczywiście w zdrowym granicach!), tym lepsze jest powietrze dla alergika. Z tego powodu warto zainwestować w oczyszczacz powietrza dla alergików wraz z nawilżaczem. Podłogi i meble dobrze jest ścierać na mokro, aby kurz, który na nich zalega, nie podnosił się. W przypadku silnej alergii na roztocza kurzu zaleca się mrożenie pościeli w celu ich eliminacji. Przy alergii na pyłki niewskazane jest suszenie ubrań i pościeli na dworze, za to warto często ją zmieniać i prać, a w ramach możliwości – również suszyć bębnowo.

Alergia jest uciążliwą dolegliwością, zwłaszcza w przypadku osób, u których objawy są silne. Warto wiedzieć, jaki rodzaj alergenów działa na nas najgorzej – wówczas o wiele łatwiej jest przeciwdziałać objawom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here