Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

0
1561

Skóra wrażliwa i sucha wymaga specjalnej pielęgnacji. Bardzo szybko traci wodę, dlatego niezbędne jest jej stałe nawilżanie, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jakich produktów kosmetycznych należy użyć, aby na długo cieszyć się jędrną i sprężystą skórą?

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

Codzienna higiena skóry suchej i wrażliwej jest nieco bardziej wymagająca. Należy stosować kosmetyki, które natłuszczają i nawilżają przesuszony i podrażniony naskórek.

Poranne i wieczorne mycie twarzy powinno odbywać się przy użyciu dermokosmetyków przeznaczonych dla tego typu cery, najlepiej o oleistej konsystencji. Ważne, aby w składzie żelu czy mleczka nie znajdowały się substancje drażniące lub mogące powodować uczulenie. Po oczyszczeniu twarzy należy nałożyć na nią np. produkt firmy Cetaphil – krem intensywnie nawilżający. W jego składzie znajdują się związki, które zapobiegają utracie wody i odbudowują warstwę hydrolipidową. W sezonie zimowym konieczne jest używanie kremów natłuszczających, które zabezpieczają przed szkodliwym wpływem mrozu i wiatru. W sezonie letnim warto natomiast zaopatrzyć się w krem z filtrami UV, ponieważ słońce bardzo wysusza skórę. Krem na noc dla cery suchej musi mieć znacznie bogatszą konsystencję oraz zawierać emolienty, ceramidy, oleje roślinne i mocznik, które dodatkowo regenerują skórę i dostarczają jej cennych składników odżywczych.

Raz w tygodniu warto wykonać peeling enzymatyczny przeznaczony dla skóry suchej (ten ziarnisty może powodować podrażnienia) oraz nałożyć dogłębnie nawilżającą maseczkę. Najczęstsze błędy w pielęgnacji tego rodzaju skóry to nadmierne pocieranie jej ręcznikiem podczas suszenia, stosowanie niedopasowanych kosmetyków oraz mycie twarzy zwykłym mydłem. 

Jak wygląda skóra sucha i wrażliwa?

Skóra sucha jest mało sprężysta, matowa i szorstka w dotyku, a po kąpieli i umyciu jej żelem ściągnięta i napięta. Miejscowo mogą występować podrażnienia i zaczerwienienia. Bywa cienka – wówczas widoczne są na niej siateczki naczyń krwionośnych. Osoby z takim rodzajem cery znacznie wcześniej mają zmarszczki mimiczne. Zaczynają pojawiać się nawet po 20 roku życia. Przy bardzo suchej skórze może nawet dojść do pęknięć naskórka oraz wykształcenia takich chorób dermatologicznych jak egzema czy atopia. 

Przyczyny suchej skóry

Osoby mające skórę suchą i wrażliwą muszą w szczególny sposób ją pielęgnować. Powodów takiego stanu może być wiele, w tym nadmierne korzystanie z promieniowania słonecznego (solarium), palenie papierosów, niewłaściwa dieta i nieodpowiednia pielęgnacja. Sucha skóra zaczyna się starzeć znacznie szybciej niż normalna, tłusta i mieszana. Ma to związek z upośledzeniem funkcjonowania jej naturalnego płaszcza hydrolipidowego. Z tego powodu skóra staje się bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here