nerwica

Nerwice czy odmiennie schorzenia lękowe to duże pojęcie o charakterze zbiorczym, które ma mnóstwo typów schorzeń. Nerwice można rozłożyć wedle innych kryteriów, np. na bazie symptomów czy etiologii schorzeń. Typologii nerwic jest co najmniej parę. Jedną z najpopularniejszych klasyfikacji nerwic proponuje. W naszej psychiatrii charakteryzuje się między innymi nerwicę neurasteniczną, nerwicę hipochondryczną, nerwicę histeryczną, nerwicę depresyjną, nerwicę lękową oraz nerwicę anankastyczną. Mnóstwo z tychże nazw nie działa w oficjalnych klasyfikacjach wad, ale utrwaliły się one w języku potocznym. Dowiedz się więcej na temat nerwicy. Warto na tenże problem wiedzieć tym bardzo, iż jeszcze więcej osób, zmaga się z nerwicą.

Nerwica – które są objawy schorzeń lękowych?

Stres jest to negatywny stan emocjonalny połączony z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz czy wynikającego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa, prezentujący się jako niepokój, odczucie napięcia, skrępowania, zagrożenia. W odróżnieniu od strachu jest on procesem wewnętrznym, niezwiązanym z bezpośrednim niebezpieczeństwem czy uciskiem. Znaczy to, iż strach jest stanem, w którym boimy się realnego zagrożenia, np. ognia w ciągu pożaru. Stres i jest strachem przed nierealnym czy mało realnym niebezpieczeństwem, np. stres przed przejściem przez jakikolwiek most (gefyrofobia), co nie jest zwykle przecież realnego zagrożenia. Jednym z rodzajów nerwicy lękowej jest nerwica serca. Nerwica serca polega na przyśpieszonym rytmie serca, ucisku w klatce oraz dusznościach. Niezwykle powszechnie w diagnozie nerwicy serca niezbędne są analizowania, które wykluczą fizjologiczne etiologie takich schorzeń. Zwykle osoba z nerwicą serca udaje się wpierw do specjalisty ogólnego, bo sygnały wskazują na dolegliwość serca.

powody i objawy nerwicy - jak z nią walczyć

Nerwica – diagnoza

Podstawą diagnostyki schorzeń nerwicowych jest dobry wywiad przeprowadzony przez specjalistę. Istotne jest dokładne określenie oraz usystematyzowanie symptomów. Specjalista psychiatra dzięki nim może określić właściwe poznanie oraz zastosować odpowiednie leczenie. Do postawienia diagnozy wykorzystywane są kryteria rozpoznawania wad psychicznych zamknięte w klasyfikacji wad oraz zaburzeń ICD-10. W wypadku schorzeń histerycznych, a również przebiegających pod formą somatyczną istotne jest w pierwszej kolejności wykluczenie etiologii organicznych.

Nerwica – jak leczyć

Pierwszym etapem jest podanie preparatów łagodzących sygnały oraz pozwalających pacjentowi na odzyskanie spokoju. Równolegle zaczyna się prowadzenie kuracji, powszechnie długotrwałej, której celem jest poznanie etiologii nastąpienia nerwicy oraz praca nad psychiką pacjenta. W takiej kuracji chodzi o to, aby pacjenta faktycznie wyleczyć oraz zapewnić mu powrót do dobrego życia, a nie tylko wygaszenie symptomów medykamentami. Powszechnie wyleczenie nerwicy wymaga od pacjenta wielu zmian w życiu w tym dotychczasowych stylów lub chociażby zmiany otoczenia. Bardzo istotne jest zbudowanie u pacjenta poczucia akceptacji, bezpieczeństwa oraz zrozumienia. Dzięki temu chory znajduje w sobie siły do stawienia czoła na nowo tym zadaniom, które wcześniej były trudne do wykonania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here