Moda na wyciskanie

W ciągu ostatnich kilku lat znacząco zmieniło się podejście ludzi do zdrowego trybu życia. To co kiedyś traktowano jako fanaberię, dziś jest czymś zupełnie normalnym.

Sałatki na obiad, koktajle na śniadanie czy kolację już nikogo nie dziwią. Podobnie ma się sytuacja z sokami. Dawniej w większości ludzi kupowali tzw. sokowirówki. Niestety nie był to najrozsądniejszy nabytek ze względu na ograniczenia takich sprzętów. Sok uzyskany z sokowirówki to tak naprawdę pozbawiony błonnika płynny cukier. Na szczęście i tu przyszła zmiana, do gry weszły wyciskarki.

Wyciskarki do warzyw i owoców pozwalają na lepsze wykorzystanie użytych produktów, dzięki czemu do otrzymanego soku przechodzi więcej związków odżywczych, a także enzymów i błonnika zawartego w roślinach. Wolnoobrotowe wyciskarki działają na zasadzie miażdżenia tkanki roślinnej poprzez wolne obroty (40-120 na minutę) przez co lepiej radzą sobie z roślinami liściastymi, a nie tylko twardymi częściami warzyw i owoców jak w przypadku sokowirówek. Wolnoobrotowe wyciskarki to także gęstsze soki, które nie ulegają szybkiemu zepsuciu i można je przechowywać przez dłuższy czas. Ta cecha otrzymanych soków wynika głównie z braku napowietrzania podczas wyciskania, co zapobiega nadmiernemu utlenianiu składników odżywczych.

Jeśli chodzi o techniczną stronę opisywanych sprzętów to z reguły wyciskarki składają się z niewielkiej ilości elementów łatwych do czyszczenia (niejednokrotnie istnieje możliwość mycia ich w zmywarce). Dodatkowo wolne obroty na jakich pracują zapewniają ciszę i komfort pracy podczas produkcji soków. Jednocześnie ta sama cecha powoduje wydłużenie czasu pracy chociażby w stosunku do sokowirówki. 

Sprzęty do wyciskania soków z warzyw i owoców póki co nie należą do najtańszych produktów. Ich cena znacznie przekracza cenę najprostszych sokowirówek. Nie mniej jednak jest to sprzęt dużo wyższej klasy, o właściwościach wartych nieco wyższej kwoty pieniędzy.

Podsumowując, wyciskarki to produkt stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący z każdym rokiem coraz większą popularność wśród konsumentów. Pomimo nie najmniejszej ceny warto się w niego zaopatrzyć jeśli zależy nam na prowadzeniu zdrowego trybu życia i cieszeniu się z własnoręcznie przygotowanych, pełnowartościowych soków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here