Buty ortopedyczne - kiedy stosować?

Buty ortopedyczne to rodzaj obuwia, które służy do korekcji lub zapobiegania zarówno nabytych, jak i wrodzonych wad dolnej kończyny. Specjalnie zaprojektowane obuwie zapewnia stabilizację stopy, przynosi ulgę w bólu podczas chodzenia, a także chroni przed urazami.

Buty ortopedyczne wykonywane są z naturalnej skóry, np.: cielęcej, pachwinowej lub juchtowej. Ich stosowanie ma pomóc w rehabilitacji określonych wad postawy, dlatego tak ważne jest właściwe dobranie butów.

Buty ortopedyczne – do czego są przeznaczone?

Profesjonalne buty ortopedyczne to wyrób, który spełnia funkcje klasycznego obuwia, czyli chroni przed urazami termicznymi i mechanicznymi, ale dodatkowo służy również korekcji różnego rodzaju wad kończyny dolnej, zarówno wrodzonych jak i nabytych. Są one wykonywane na zamówienie, zgodnie ze wskazówkami ortopedy, dzięki czemu skutecznie odciążają i chronią zmienione chorobowo miejsca, przynoszą ulgę w bólu podczas chodzenia oraz zapewniają stabilizację dla stóp, kostek oraz nóg. Obuwie ortopedyczne jest bardzo wygodne. Obcasy butów są niskie, a podeszwa twarda i solidna. Szerszy spód eliminuje ucisk, jaki często powodują klasyczne buty, z kolei cholewka zapewnia kostkom stabilizację oraz wsparcie dla pięty.

Obuwie ortopedyczne – wskazania do noszenia

Noszenie obuwia ortopedycznego zalecane jest każdej osobie, która ma problemy zdrowotne związane ze stopami, powodujące silne dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas chodzenia. Lecznicze buty pomagają również w sytuacji, gdy noszenie tradycyjnego obuwia szybko męczy mięśnie nóg i powoduje dyskomfort w codziennym życiu. Kształt butów ortopedycznych dobierany jest indywidualnie do gabarytów stopy oraz zaleceń lekarza ortopedy. Nie ma jednego uniwersalnego modelu, jaki skutecznie pomagałby na wszystkie dolegliwości kończyn dolnych, z tego też względu obuwie do rehabilitacji płaskostopia będzie się różnić od np. tego na wklęsłość stopy.

Buty ortopedyczne – z jakich materiałów są wykonywane?

Buty ortopedyczne to wyrób medyczny, dlatego są one wykonywane z wysokiej jakości materiałów komfortowych dla stóp. Do produkcji obuwia leczniczego zwykle wykorzystuje się naturalne skóry: cielęce, pachwinowe, juchtowe czy bukatowe. Podeszwy najczęściej zrobione są ze skóry podszewkowej lub styrogumu, a z kolei w wersjach zimowych, wnętrze obuwia ociepla się dodatkowo włókniną lub filcem. Formy, z jakich powstają buty ortopedyczne, to w większości przypadków gipsowe odlewy, jakie wykonuje się dla stóp o zmienionym kształcie lub klasyczne kopytka.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here