ból kości ogonowej

Ból kości ogonowej może uaktywnić się w innych przypadkach. Szybko jest zaraz po upadku. Niektórym pacjentom ucisk kości ogonowej wtóruje podczas siadania lub przy wstawaniu. Ucisk kości ogonowej istotny jest dla osób w ciąży. Co może oznaczać ból kości ogonowej? Czy jest sposób na wyleczenie choroby?

Jak objawiają się bóle kości ogonowej

Kość ogonowa jest tym odcinkiem kręgosłupa. Niewielkim, jednak o ważnym znaczeniu, bo stabilizuje ciało podczas siedzenia. Także do kości ogonowej przyczepione są rozmaite mięśnie, ścięgna oraz więzadła. Część z nas zapomina natomiast o byciu tejże większości szkieletu do czasu, gdy zaczyna boleć. Choroby zaś potrafią być rozmaite nasilenie – od łagodnych po bardzo wielkie. Często ucisk rozwija się podczas siadania, wstawania, korzystania z toalety czy stosunku płciowego. U kobiet ból kości ogonowej może także pogarszać się podczas menstruacji. Zdarza się także, że ucisk promieniuje do nóg – wtedy konieczne w jego złagodzeniu jest stanie lub chodzenie.

Ból kości ogonowej – etiologie

Ból kości ogonowej że być znacznie zróżnicowanych etiologii. Czasami znaczy zniszczenie samej kości (uraz taki powstaje zwłaszcza po upadku). Oprócz samej kości można także uszkodzić odcinek krzyżowy.
•Siedzący tryb życia – to najczęstsza etiologia ucisku zlokalizowanego w okolicy kości ogonowej.
•Dysfunkcje związane są niejednokrotnie z obowiązkami zawodowymi, na przykład praca biurowa lub długotrwała jazda samochodem. Taki tryb życia to nieomalże gwarancja późniejszych problemów z kręgosłupem.
•Uporczywe zaparcia – ucisk pojawiający się przy przewlekłych zaparciach może promieniować chociażby do kości ogonowej.

ból kości ogonowej podczas chodzenia i biegana
•Neurologia splotu krzyżowego lub guzicznego – kolejną etiologią uaktywniającą ból kości ogonowej to tylko zwany nerwoból splotu krzyżowego, jaki jest najwyższym splotem w ciele człowieka. Splot ma kształt trójkąta i zlokalizowany jest na miednicy mniejszej. Splot guziczny zaś unerwia skórę strefie krzyżowej i odbytnicy. Jeśli ucisk kości ogonowej jest dobry i przeszywający można wtedy podejrzewać neuralgię splotu krzyżowego lub guzicznego.
•Ucisk kości ogonowej – torbiel pilonidalna – na kości ogonowej może pojawić się torbiel włosowa, czyli pilonidalna. Do jej zaistnienia dochodzi w przypadku zakażenia mieszków włosowych.
•Ucisk kości ogonowej może wskazywać na powstawanie ostrego ropnia. Tego sposobu schorzenie dotyczy przede wszystkim mężczyzn pomiędzy 15 a 24 rokiem życia.

Ból kości ogonowej – leczenie

Ciągły ból kości ogonowej może bardzo doskwierać, więc należy znaleźć skuteczne środki, by mu zaradzić. Co na ból kości ogonowej może wykazać się skuteczne? Pierwszą pomocą są oczywiście środki bez recepty o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ważna jest także odpowiednia pozycja podczas siedzenia – stosuj wygodnego krzesła/ fotela z oparciem i zawsze opieraj stopy na podłodze, żeby nie wywierać zbytniego wpływu na kość ogonową. Warto również zaopatrzyć się w profesjonalną poduszkę z otworem pośrodku (taką, którą odnosi się w ochronie odleżyn), która winna dać Ci ulgę podczas spoczynku. Pomocne okazują się także gorące lub zimne kompresy, profesjonalny masaż czy rehabilitacja. W ciężkich wypadkach konieczna bywa operacja, natomiast zabiegi operacyjne to natomiast ostateczność.

[Głosów:5    Średnia:3.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here