Bezpieczeństwo nad wodą w stylu dziadków – kapok ratunkowy

0
1260

Na kamizelkę ratunkową mówi się niekiedy kapok. Jest to określenie nieco archaiczne, którego właściwe znaczenie zatarło się już w pamięci. Być może pamiętają je jeszcze twoi dziadkowie. Ale skoro to określenie wciąż jest w obiegu, może warto dowiedzieć się skąd ono pochodzi?

Zanim dojdziemy do kwestii dlaczego kapokiem nazywano kamizelkę, warto dowiedzieć się czym on tak naprawdę jest. Z pewnością rozwiązanie tej zagadki ułatwi odpowiedź na pierwsze pytanie.

 

  • Kamizelka ratunkowa z drzewa – kapok

 

Kapok jest włóknem, w formie puchu, pozyskiwanym z kilku gatunków drzew uprawianych w Azji. Jego głównym źródłem był puchowiec pręcikowaty, znany również jako drzewo kapokowe.

Drzewo kapokowe to gigant lasów tropikalnych. Osiąga nawet 70 metrów wysokości, oraz dwa metry szerokości pnia. Podobnie jak jesion w mitologii skandynawskiej, przez Majów był uważany za drzewo świata. Według legendy, jego korzenie przebijały się do aż do krainy umarłych, a korona sięgała nieba.

Samym kapokiem wypełnione są dojrzałe owoce. W naturze puch ten służy do roznoszenia nasion, człowiek znalazł mu jednak wiele innych zastosowań. Jest odporny na wodę, bardzo lekki i wytrzymały. Wypełniano nim poduszki, kołdry, oraz kamizelki, a także robi się z niego gazę i materiały izolacyjne.

Kapok ma jednak jedną wadę, która wpłynęła na coraz mniejsze jego znaczenie w ostatnich latach. Jest łatwopalny. Mając pod ręką wiele tanich i bezpieczniejszych tworzyw sztucznych, producenci kamizelek zdecydowali zrezygnować z tego materiału. Nazwa na kamizelki ratunkowe jednak pozostała i to jeszcze wiele lat po tym, jak większość ludzi zapomniała dlaczego w ogóle mówi się kapok.

 

  • Współczesne kamizelki

 

Obecne kamizelki, wypełnione pianką, czy powietrzem są wygodniejsze, niż oryginalny kapok. Występują także w większej różnorodności modeli. Znajdziemy kamizelki ratunkowe, asekuracyjne, czy pneumatyczne, a także szeroki wybór sprzętu asekuracyjnego w różnych postaciach. Z pewnością mamy więcej możliwości pod tym względem od naszych dziadków.

Niekiedy jednak to bogactwo może przytłaczać. W takim przypadku pamiętaj tylko, że jeśli umiesz pływać i pewnie czujesz się na wodzie wybierz sprzęt asekuracyjny. W przeciwnym wypadku zdecyduj się na porządną kamizelkę ratunkową. Jest ona może nieco mniej wygodna, ale zapewni maksimum bezpieczeństwa.

Wybierając się nad wodę, istotne jest, by pamiętać o ostrożności. Kiedyś zakładano niezbyt poręczny kapok, dzisiaj wystarczy kamizelka. Nie ryzykuj zdrowiem i życiem, zabezpiecz się odpowiednio zawczasu.

Przygotowane przez: Sklep Kajakowy Gokajak.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here