Zmywarka to jedno z najbardziej praktycznych i chętnie kupowanych sprzętów kuchennych. Urządzenie pozwala nie tylko zaoszczędzić wodę oraz prąd, ale również cenny czas, który można wykorzystać na inne, przyjemniejsze czynności domowe, niż ręczne zmywanie naczyń. Aby zmywarka spełniała oczekiwania użytkowników, należy korzystać z niej w odpowiedni sposób.
Środki do zmywarek domowych
Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju preparatów jak: proszki, żele, kapsułki czy tabletki do zmywarki. Oprócz typowych czyszczących naczynia detergentów bardzo istotne jest regularne używanie soli, która zmiękcza wodę, co chroni urządzenie przed szkodliwym działaniem kamienia. Twarda woda powoduje, że kamień osadza się w dyszach i zatyka je, przez co naczynia po myciu nie są idealnie czyste, a z biegiem czasu może to nawet prowadzić do poważnej awarii sprzętu.
Efektywność zmywarki poprawia również nabłyszczacz, czyli preparat, z pomocą którego naczynia po umyciu są lśniące i nie posiadają nieestetycznych smug i zacieków. Sprzęt należy także regularnie czyścić specjalnymi środkami, a po każdym użyciu obejrzeć filtr i w razie potrzeby wypłukać w bieżącej wodzie z resztek jedzenia czy brudu.
Instrukcja obsługi zmywarki domowej
Do każdej zmywarki dołączona jest szczegółowa instrukcja obsługi, gdzie znajduje się wiele informacji i wskazówek od producenta o tym, jak najefektywniej użytkować sprzęt kuchenny, aby służył jak najdłużej. Zalecenia mogą tyczyć się, np.: parametrów wody, zastosowania konkretnego programu do określonych zabrudzeń, rodzaju naczyń, które mogą być prane w zmywarce czy bardzo istotnego układania naczyń we wnętrzu urządzenia. Do zmywarki nie należy wkładać elementów drewnianych lub plastikowych, które mogą zniekształcić się pod wpływem działania wysokiej temperatury.
Układanie naczyń w zmywarce
Aby naczynia po zakończeniu mycia w zmywarce były lśniące i nieskazitelnie czyste, muszą być odpowiednio ułożone – nie powinny się dotykać, ani nawzajem przykrywać. Przed włożeniem talerzy, misiek czy garnków należy je opłukać z resztek jedzenia, ponieważ mogą one zapychać dysze i filtr, zmniejszając znacznie efektywność zmywania. Najbardziej zabrudzone naczynia najlepiej układać na dolnym kloszu w stronę dyszy. Istotne jest, aby przed włączeniem zmywarki sprawdzać, czy któreś z naczyń nie będzie blokowało obrotów dyszy spryskiwacza. Sztućce ze stali nierdzewnej oraz wykonane ze srebra nie powinny być wkładane razem, gdyż może to powodować tworzenie się na nich nieestetycznego nalotu czy szybsze rdzewienie.