Muzyka jest Twoim życiem? Nie wyobrażasz sobie porannej podróży autobusem bez delikatnego indie, a popołudnia z przyjaciółmi bez głębokiego house’a? Czas zainwestować w tę pasję. Tutaj jednak rodzi się pytanie:
Jaki głośnik bluetooth wybrać?
Na rynku możemy znaleźć ogromny wybór, w bardzo obszernym zakresie cenowym.
Na co należy zwrócić uwagę przed zakupem?
Na początku musimy określić przeznaczenie głośnika.
Jeśli ma nam towarzyszyć na wszelkiego rodzaju wyjazdach nie powinien mieć zbyt dużych gabarytów, a jednocześnie musi mieć wytrzymałą baterię. Powinna gwarantować co najmniej kilkanaście godzin działania bez potrzeby podłączenia do ładowarki. Jeśli jednak chcemy kupić głośnik po to, aby na przykład nagłośnić pomieszczenie w naszym domu, gabaryty urządzenia mogą być już większe, a bateria nie musi być aż tak wytrzymała.
Zawsze przydatną kwestią będzie możliwość połączenia się z głośnikiem nie tylko za pośrednictwem bluetooth, ale również dzięki innym połączeniom. W końcu co zrobić jeśli mamy starą Mp3, która działa bez zarzutu, jednak nie obsługuje bluetooth?
Wifi w głośniku będzie dodatkowym atutem. Będziemy mogli dzięki temu bezpośrednio puszczać muzykę z aplikacji takich jak spotify, tidal, itd.
Jednym z najpopularniejszych głośników na rynku jest JBL Pulse 2. Jego obsługa jest prosta, posiada opcję pokazu świetlnego dostosowanego do szybkości i rytmu muzyki, co według producenta ma zapewnić możliwość „widzenia” muzyki. Dźwięk wydobywający się z głośnika ma bardzo dobrą jakość, z małymi zastrzeżeniami do basów, jednak za tę cenę, nikt nie może mieć pretensji. JBL jest wodoodporny, co jest z pewnością pomocne przy wszelkiego rodzaju wyjazdach. Wbudowany mikrofon umożliwia odbywanie rozmów telefonicznych.
Creaive Halo to kolejny głośnik Bluetooth z możliwością pokazu świetlnego, co zdecydowanie wzbogaci każdą imprezę ze znajomymi. Jego obudowa jest wykonana z miękkiego materiału, więc nie musimy się martwić o uszkodzenia. Dzięki przytwierdzonemu sznurkowi głośnik można bez obaw na czymś zawiesić, bądź po prostu pewniej trzymać w dłoni. Głośnik waży około 500 gram, co nie czyni go najlepszym kandydatem do pieszych wycieczek. Po kilku godzinach z łatwością zorientujemy się, że jednak jest zbyt ciężki.
Fugoo Style to głośnik o nietypowym designie, który z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Na pierwszy rzut oka kojarzy się z piórnikiem bądź saszetką. Posiada jednak wspaniałą jakość dźwięku, dodatkowo świetnie radzi sobie z emitowaniem przestrzennym.
Głośnik jest odporny na wszelkie na zalania oraz upadek. Jego bateria w teorii pozwala na słuchanie muzyki przez 40 godzin. W praktyce zależy to od poziomu głośności.
Aukey SoundTank to głośnik bluetooth z niższej półki cenowej. Jego design przypomina nieco klucz francuski. Produkt jest bardzo wytrzymały. Został wykonany z ABS’u i silikonu. Cała konstrukcja jest odporna na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne, a do tego wodoodporna. Niestety głośnik posiada też kilka minusów. Czas, potrzebny dla akumulatora, aby się w pełni naładował jest zdecydowanie za długi. Dodatkowo dostęp do gniazda Jack 3,5 mm jest niezwykle niewygodny. Aby się do niego dostać trzeba by było otworzyć plastikową klapkę, co nie należy do najprostszych.
Cambridge Soundworks OontZ Angle 3 ultra to produkt marki Cambridge Soundworks, która dopiero pojawia się na polskim rynku. Głośnik jest wodoodporny. Jego zasięg robi wrażenie, bo są to aż trzydzieści trzy metry. Jakość dźwięku jest bardzo wysoka, a przy posiadaniu dwóch głośników możemy stworzyć efekt przestrzenny. Przy podłączeniu go do telewizora bądź komputera mamy dostęp do opcji OPTIMIZE FOR VIDEO, co pozwala nam dostosować dźwięk do materiałów multimedialnych.
Przy wyborze głośnika bluetooth powinniśmy zwrócić uwagę na opcję kodowania dźwięku. Obecnie używanym standardem jest A2DP, który zapewni nam wysoką jakość dźwięku. Jeszcze lepszym wyborem jest aptX, jednak zanim się na taki zdecydujemy musimy zwrócić uwagę na to, czy nasz smartfon go obsługuje.
Parametrem, który pomoże nam określić jakość dźwięku jest pasmo przenoszenia głośnika. Idealną opcją byłby zakres od 20 do 20000Hz, jednak w przypadku głośników Bluetooth za poprawny możemy uznać zakres od 60 do 20000Hz. Im niższy zakres, tym jakość dźwięku będzie niższa.
O natężeniu dźwięku wydobywającego się z głośnika informuje nas jego moc. W tym przypadku moc pomiędzy 6, a 10 watów będzie dla nas satysfakcjonująca i pozwoli na komfortowe słuchanie muzyki zarówno w zamkniętym pomieszczeniu jak i w terenie.