Jak często stosuje się gruntowe kotwy
Chodź kotwy gruntowe stosowane są zaledwie od kilku lat, obserwuje się och systematyczny wzrost. Ich założeniem jest przenoszenie siły rozciągające na
nośną warstwę gruntu. Wyróżniamy trzy rodzaje kotew w tym jedną najnowszą samo-wiercącą. Standardowa kotwa składa się z głowicy kotwy, odcinka tak zwanego cięgna oraz buławy, która zespolona jest za pomocą iniekcji z gruntem. Coraz częściej zdarza się jednak, że nowe inwestycje budowlane są realizowane na niekorzystnych gruntach, grożących późniejszym zawaleniem lub odłączeniem się całego budynku lub innego obiektu. Dlatego obserwujemy ich coraz szersze zastosowanie wśród firm oferujących takie usługi. Dają one gwarancji stabilizacji oraz rozłożenia nacisku na powierzchnię niepewnego gruntu. Niestety nie ma jednej najskuteczniejszej metody. Trzeba uwzględnić wszystkie plusy i minusy, na tej podstawie należy określić konkretny sposób wykonania jeden z kilku metod kotew gruntowych. W takim wypadku warto zapytać inżynierów bądź specjalistów w tej dziedzinie.
Kotwy dla leniwych?
Najnowszy wynalazek współczesnej techniki to kotwy samo-wiercące. Warto poświęcić im trochę uwagi, ponieważ nie są wcale takie złe. Znalazły swoje miejsce w zastosowaniu jako rodzaj kotew gruntowych. Są o wiele szybsze oraz prostsze w montażu w porównaniu ze standardowymi metodami. Ponad ich konstrukcja nie wymaga abyśmy wchodzili w posiadanie ciężkiego sprzętu niezbędnego do wykonania innego rodzaju kotew. Umożliwiają nam podczas jednego podejścia wykonanie wszystkich prac z nimi związanych. To znaczy otworu wiertniczego, późniejszej instalacji niezbędnych elementów i końcowej iniekcji, która ma przytrzymać całą konstrukcję łącząc się z gruntem. Dodatkowym atutem jest odporność na korozję materiałów z których została wykonana. Dlatego coraz częściej wykonawcy sięgają po to ciągle nowe, jednak coraz bardziej uznawane w środowisku budowy urządzenie.
Kotwy linowe
W tym przypadku będziemy użyć cięższego sprzętu oraz wykwalifikowanego personelu. Kotwy linowe mogą być używane jako tymczasowe. Czyli zazwyczaj mianem tymczasowych w tym wypadku określa się termin 2 lat. Oraz mogą służyć jako stałe, czyli powyżej 2 lat użytkowania. Po dokonaniu odwiertu musimy dodać do otwory wlewkę cementową, później wraz z jej wysychaniem montowane są stalowe liny, które mają stanowić trzon całej konstrukcji. Podstawowe średnice wiercenia podczas montażu kotew linowych to 133 mm oraz 152 mm. Więc nie są to ogromne otwory. Jednak dzięki doskonałej iniekcji w połączeniu ze stalowymi rurami tworzą spójny element doskonale spisujący się w trudnych warunkach.
Kotwy prętowe
Dokładnie tak samo jak to miało miejsce u kotew linowych mogą być tymczasowego stosowania bądź też stałego. W tym wypadku mamy do czynienia z systemem dwu-rurowym w specjalnie wykonanych rurach osłonowych. Wraz z użyciem wlewki cementowej nie stosujemy już stalowej liny lecz stalowy pręt. Podczas montażu kotew prętowych wykonuje się iniekcję wtórną, która jeszcze mocniej spala grunt z elementami konstrukcji.