gorączka
fot. unsplash.com

Gorączka to najczęstszy objaw choroby, z jakim przychodzi zmagać się rodzicom. Chociaż często jest powodem do niepokoju, ma również swój pozytywny aspekt, o którym należy pamiętać. Czy zawsze należy obniżać podwyższona temperaturę u dziecka? Kiedy gorączka stanowi zagrożenie dla malucha i jak wówczas postępować?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/goraczka-u-dziecka/

Gorączka – kiedy reagować?

Gorączka ma też swoje pozytywne znaczenie, o którym często zapominamy. Jest ona oznaka tego, że organizm walczy z chorobą, że się nie poddaje. Wyższa temperatura ciała pomaga zwalczać wirusy i stany zapalne. Dlatego nie powinno się zbijać temperatury niższej niż 38 stopni. Dajmy szansę organizmowi, aby spróbował sam zwalczyć chorobę, aby umiał podjąć odpowiednią reakcję na czynnik chorobotwórczy.

Jeśli natomiast temperatura przekracza 38 stopni powinnismy bacznie obserwować dziecko i zareagować, jeśli temperatura będzie dalej rosnąć. Zbyt wysoka temperatura ciała ma bowiem szkodliwe działanie na organizm. Może prowadzić do poważnego uszkodzenia narządów wewnętrznych. U małych dzieci gorączka rośnie bardzo szybko, a im wyższa tym trudniej ją zbić. Nie wolno więc jej bagatelizować.

Jak zbijać gorączkę u małego dziecka

Jeśli temperatura przekroczy 38 stopni i będzie rosła należy podać odpowiedni wskazany przez pediatrę lek przeciwgorączkowy. W aptece dostępne są bez recepty leki przeciwgorączkowe dwóch typów – na bazie paracetamolu i na bazie ibuprofenu. Ten drugi poza działaniem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym ma również działanie przeciwzapalne. Przed podaniem leku należy jednak skonsultować to z lekarzem. W niektórych przypadkach jak na przykład podczas ospy podanie leku z ibuprofenem może być szkodliwe.

Jeśli mimo podania leku gorączka znów szybko powraca i narasta możemy próbować obniżyć ją domowymi sposobami. Skuteczna metoda jest kąpiel w letniej wodzie. Należy jednak uważać, aby woda nie była zbyt zimna, ponieważ dziecko może doznać szoku. Możemy tez zastosować chłodne kompresy na kark, zagięcia łokciowe i kolanowe.

Przeczytaj też: http://www.centerfence.pl/jak-sobie-radzic-z-migrena-oczna/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here