Przydomowe przepompownie ścieków

Stosowane współcześnie przepompownie przydomowe, to urządzenia o zwartej i kompletnej konstrukcji. Okazują się przydatne szczególnie tam, gdzie określone warunki terenowe uniemożliwiają wykorzystanie tradycyjnych systemów grawitacyjnych. Ich przeznaczeniem jest nie tylko pompowanie ścieków sanitarnych, ale również innych wód z gospodarstw domowych.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik?

Wśród stosowanych surowców pojawiają się najczęściej beton, polimerbeton, laminaty oraz tworzywa sztuczne. Dno zbiornika jest przeważnie profilowane, co zapobiega powstawaniu i kumulowaniu się ewentualnych osadów. Można również uniknąć stosowania dodatkowego obciążenia w postaci płyt betonowych, aby zabezpieczyć przed zjawiskiem wyparcia. Zapewnia to odpowiedni kształt zbiornika.

Natomiast wielkość zbiornika powinna umożliwić odbiór ścieków przez 1- 2 dni, w przypadku awarii systemu. Nie bez znaczenia pozostaje również odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym korozję. Określony rodzaj wirnika pompy powinien odpowiadać rodzajowi dystrybuowanych ścieków, aby w razie potrzeby móc je rozdrobnić. Praktycznym udogodnieniem w zakresie obsługi okazują się też nowoczesne sterowniki, pozwalające na zdalne kontrolowanie jej pracy.

Dostosowanie i instalacja

Wykorzystywane obecnie przepompownie przydomowe, determinują opracowanie sprawnej koncepcji pełnego odwadniania. Konieczne jest zatem określenie potencjalnego poziomu zalewania oraz dopasowanie tworzonej sieci kanalizacyjnej do niezbędnych warunków kanalizacyjnych. Na tym etapie można już zacząć projektowanie instalacji.

Powszechnie występujący błędem jest odprowadzanie wód opadowych z powierzchni dachów do posiadanej instalacji kanalizacyjnej. Skutkuje to bowiem zalaniem budynku podczas silnych opadów atmosferycznych. Zdecydowanie lepszym posunięciem okazuje się natomiast odprowadzanie wód deszczowych bezpośrednio do gruntu, w bezpiecznej odległości od budynku.

Miejsce na przepompownię

Tworząc całościowy projekt instalacji kanalizacyjnej, należy pamiętać o potencjalnej lokalizacji przepompowni. Są one dostępne w dwóch wariantach zabudowy: wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Kompleks przepompowni przydomowej zakłada takie elementy jak: komora retencyjna, zatapialne pompy, układ sterowania oraz układ hydrauliczny.

Korzystając z przepompowni wewnątrz budynku, należy zabezpieczyć ją przed zalaniem budynku, powodującym cofnięcie się ewentualnych ścieków. Dlatego popularnym rozwiązaniem okazuje się być usytuowanie przepompowni na zewnątrz budynku. Pozwala to na ograniczenie zużytego miejsca oraz wyeliminowanie emitowanego podczas pracy urządzeń- hałasu oraz nieprzyjemnych zapachów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here