suchy kaszel

Suchy kaszel jest dolegliwością, która występuje przy infekcjach wirusowych i bakteryjnych. Może on również stanowić objaw reakcji alergicznej oraz być naturalną obroną organizmu przed dymem papierosowym, które podrażnia drogi oddechowe. Przypadłość ta w pewnych przypadkach, może również oznaczać zachorowanie na gruźlicę, koklusz oraz wskazywać na zmiany nowotworowe w organizmie chorego.

Suchy kaszel – co może go powodować.

W przypadku infekcji wirusowej, suchemu kaszlowi towarzyszą inne, charakterystyczne symptomy, takie jak podwyższona temperatura ciała, kaszel oraz katar. W tym wypadku warto zapewnić sobie kilka dni odpoczynku w domowym zaciszu, które wspomogą walkę organizmu z wirusem.  Objawy infekcji mogą być dla nas niepokojące wtedy, gdy kaszel będzie utrzymywał się dłużej niż trzy dni, a do tego towarzyszyć będzie mu wysoka gorączka. W takich przypadkach niezbędna jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Odwiedziny przechodni będą konieczne, gdy pokasływaniu towarzyszą intensywne wymioty, lub kaszel po kilku dniach z suchego zamienił się w wilgotny. Jeśli pokasływanie zmieni się z czasem w duszący kaszel, podczas którego ciężko jest złapać wdech, to bardzo możliwym jest wystąpienie u chorego zapalenia krtani. Jest to bardzo groźna choroba, której nie należy leczyć samodzielnie i niezbędnym jest jak najszybsze udanie się do specjalisty.

sposoby na kaszel które pomogą

Skuteczne sposoby na walkę z suchym kaszlem

Istnieje wiele sprawdzonych i skutecznych domowych sposobów, pozwalających na złagodzenie oraz zniwelowanie suchego kaszlu.  Suche powietrze podrażnia drogi oddechowe, dlatego ważne jest, by niezależnie od pory roku, wietrzyć pomieszczenia w których przebywa chory. Suche powietrze ma również wpływ na obniżenie samopoczucia chorego. Ważnym jest, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość płynów.  W przypadku suchego kaszlu, najlepiej sprawdzi się niegazowana, letnia woda mineralna z miodem. Skutecznym jest również napar z siemienia lnianego, który nawadnia błony i pokrywa je specjalną warstwą ochronną. Pomocne mogą okazać się preparaty zawierające propolis, które można nabyć w każdej aptece. Propolis wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe, dzięki czemu w skuteczny i szybki sposób zapobiega on rozwojowi niechcianej infekcji. Część specjalistów zaleca stosowanie syropów sosnowych. Mimo ich dużej skuteczności, należy zachować ostrożność przy tej formie kuracji. Preparaty te zawierają kodeinę, która jest substancją bardzo silnie uzależniającą, w związku z czym syropy sosnowe należy przyjmować z umiarem i tylko przez bardzo krótki okres czasu. Innymi i równie skutecznymi sposobami na suchy kaszel są syropy, które można przyrządzić samodzielnie w domowych warunkach. Jednym z przykładów jest sok z cebuli i miodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here