Jak zrobić długie kolczyki i jakie zapięcia do kolczyków wybrać?

Piękne, długie kolczyki na imprezę sylwestrową, karnawał czy wieczorne, luźne wyjście ze znajomymi to prawdziwy szał. Jeśli tylko stawiasz na coś oryginalnego i marzysz o nietuzinkowych kolczykach, które idealnie dopełnią wieczorową kreację, możesz wykonać coś samemu Niemożliwe? Nic podobnego. Kupując wysokiej jakości koraliki, narzędzia i zapięcia do kolczyków z powodzeniem stworzysz swoje własne rękodzieło.

Co wpływa na końcowy efekt wiszących kolczyków?

Nie ma chyba kobiety, której widok pięknych wiszących kolczyków by nie poskromiłby. Jednak na finalny efekt mają wpływ nie tylko wykorzystane materiały. Ważny jest także odpowiedni dobór kolorów i kształtów użytych koralików. Modowe trendy stale się zmieniają, a wraz z nimi odcienie i barwy ubrań oraz dodatków. Jeśli samemu jest się w stanie robić takie rękodzieła, ciągłe rewolucje w modowej branży nie przerażają.

Jeszcze w dzień pojawienia się nowych trendów zaskoczyć można bliskich wpisaniem się w ich kanon – właśnie poprzez własnoręcznie wykonane kolczyki.

Można także być przezornym i wykonywać wiszące kolczyki w dwóch niezmiennie królujących kolorach – złocie lub srebrze. Inne kolory się zmieniają, przemijają, za chwilę powracają. Te natomiast świetnie komponują się z każdą stylizacją. Są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można połączyć je z wybraną torebką, parą butów czy ulubioną sukienką.

Rodzaje zapięć do kolczyków

Kolczyki wiszące – jak zrobić i jakie zapięcia do kolczyków wybrać?

Teraz podpowiemy Wam jak można wykonać wymarzone kolczyki.

Na początku nawlecz na nitkę po 5 wybranych koralików z każdej strony. Końcówki nitek przełóż przez koralik o wymiarze 7 mm na 5mm. Następnie wystające końcówki nitek przeciąg ponownie przez koraliki, tak aby wychodziły z każdego z przedostaniach koralików. Na końce nitek nawlecz po cztery inne koraliki, na przykład SuperDuo, a następnie przeciągnij obie końcówki przez kolejny koralik – jeden z nowo dodanych, który znajdować się będzie pośrodku. Wystające końcówki nitek przeciągnij ponownie w górę, aby wychodziły z trzech, początkowo nawlekanych koralików.

Na wystającą z prawej strony końcówkę nitki nałóż dwa koraliki. Z lewej strony zrób to samo, a następnie nitkę przeciągnij przez wolny otwór w koraliku SuperDuo. Nałóż na nitkę jeden koralik i przeciągnij przez kolejny otwór w koraliku. Czynność powtarzaj, aż do ostatniego koralika w plecionce. Kolejno przeciągnij nitkę przez koralik znajdujący się za ostatnim koralikiem SuperDuo. Nitki powinny się skrzyżować wewnątrz koralika. Jedną z wystających nici przeciągnij w górę, drugą skieruj w dół. Wszytko to powtórz trzykrotnie, aby stworzyć „trzypiętrową” plecionkę. W końcu zależy nam na długich, eleganckich kolczykach.

Pamiętaj także o doborze odpowiedniego zapięcia do kolczyków oraz o tym, aby nitka, której będziesz używać miała około 2 metry długości.

Rodzaje zapięć do kolczyków

Podstawowym elementem podczas wykonywania tego typu biżuterii są zapięcia do kolczyków. Wyróżniamy:

 • Bigle – są one podstawą kolczyków. Bazowym elementem, do którego mocowane są koraliki. Dzielimy je na bigle zamknięte, otwarte, angielskie, ze sprężynką, z bolcami i te wykonane z drucika.
 • Sztyfty – to także rodzaj bigli krótkich, które stosowane są do wpinania ich do ucha na prostym sztyfcie.
 • Klipsy – są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą nosić kolczyków.

Warto wybierać zapięcia, które nie przysporzą nam kłopotu z zapinaniem, oraz nie zaburzą swobody noszenia ulubionej biżuterii.

Z czego zrobione są zapięcia do kolczyków?

Skupimy się teraz na biglach. Mogą być one wykonane z wielu rodzajów tworzyw, zatem możliwość klasyfikowania ich jest w pełni uzasadniona. Bigle dzielimy na:

 • srebrne,
 • złote,
 • ze stali chirurgicznej
 • metalowe.

Bigle wykonane ze stali nierdzewnej praktycznie nie zawierają niklu, co sprawia, że są hypoalergicznym materiałem.

Dostępne są także zapięcia do kolczyków wykonane z metalu. Jest to świetna opcja dla tych, którzy nie muszą martwić się o zawartość domieszek znajdujących się w stopach. Są to znacznie tańsze półfabrykaty, które także są trwałe, a ich wybór jest niezwykle szeroki.

Półfabrykaty do biżuterii znajdziesz na https://www.dekorynka.pl/polfabrykaty.html. Sprawdź też zestaw do robienia kolczyków.

Jak odpowiednio dobrać do siebie kolczyki?

Wybierając, a ściślej mówiąc, robiąc nowe kolczyki musimy pamiętać, że nie wszystko będzie pasować do naszego wyglądu. Powinniśmy dopasować je tak, aby komponowały się one z:

 • kształtem twarzy,
 • kolorem skóry,
 • włosami,
 • oczami,
 • noszonym strojem.

Dodatkowo warto zwracać uwagę na używane półfabrykaty do biżuterii. Komfort związany z noszeniem nowych kolczyków jest ważniejszy niż wizualny aspekt.

Źródła:

 1. http://www.4zmysly.pl/roznorodny-swiat-polfabrykatow-do-bizuterii – „Różnorodny świat półfabrykatów do biżuterii”.
 2. http://www.zdrowy-styl-zycia.eu/bigle-do-kolczykow-jakie-polfabrykaty-wybrac – „Bigle do kolczyków – jakie półfabrykaty wybrać?”.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here